Divoké řeky FRANCOUZSKÝCH ALP - pro pokročilé vodáky

Vydáme se po řekách tekoucích údolími francouzských Alp. Voda tekoucí ze svahů velikánů jako je Mont Blanc je sice chladná, ale nabízí rychlý proud a nespočet krásných peřejí, vln i výhledů na okolní hory.

• divoké řeky pro pokročilé vodáky
  • příjemně tekoucí řeka Durance
  • rychlý proud horské říčky Guisane
  • technické peřejky na řece Ubaye
  • velké vlny řeky Isère

Zájezd je novinkou z roku 2022, ale i letošní ročník bude mít dobrodružnou příchuť expedice. I když jsme všechny řeky uvedené v programu sjeli, loňský rok nám voda příliš nepřála, a tak jsme část programu strávili v neméně krásném Švýcarsku, což nám přineslo mnoho zkušeností a možností, v případě potřeby změnit náhle program. Jste-li dobrodruzi tělem i duší, pak se těšíme na společné vodácké i nevodácké zážitky. Budeme objevovat, kde je dobré víno nebo farmářské trhy, kde je skryta ta a ta přírodní zajímavost nebo pamětihodnost.

Odjezd z České republiky v odpoledních hodinách, čeká nás noční cesta do Francie.
2. - 3.

Ráno přijedeme k řece Durance, v klidu posnídáme a rozdělíme si vodácké vybavení. Zopakujeme si pravidla bezpečnosti a pádlování na divoké vodě a vydáme se vstříc prvnímu úseku.

Na Durance (WW2) se rozhodně nebudeme nudit, ve dvou dnech nás čekají dvě přírodní slalomové traťe a také vyhlášená rodeová vlna Rabioux. Proud řeky se postupně zrychluje, vlny se zvětšují a peřeje nabírají na intezitě, díky čemuž se dobře rozcvičíme na náročnější řeky, které přijdou v příštích dnech.

Dnes poplujeme úzkým korytem horské řeky Guisane (WW2-3), která nás rychlým tempem proveze zalesněným údolím i několika horskými vesničkami.

Po skončení plavby navštívíme historické město Briançon, jedno z nejvýše položených měst v Evropě, které leží na soutoku řeku Guisane a Durance.

5. - 6.

Dopoledne přejedeme k řece Ubaye, která je jednou z mála řek v Evropě bez přehrad a jezů a díky tomu je rájem (nejen francouzských) vodáků. Nabízí 50 km divoké vody obtížnosti od WW2 po WW5, my jsme pro tento zájez vybrali 2 úseky náročnosti WW2 - WW3+.

7. - 8.

Poslední dva dny se společně vydáme na řeku Isère. Na řece je zajištěna voda díky každodennímu upouštění vody z přehrady, kterou využívají nejen kajakáři, barakisti a raftaři, ale také slalomáři, kteří zde trénují na vyhlášené přírodní slalomové trati (WW4). U této slalomové trati se ubytujeme na dvě noci a každý tak bude mít dost času prověřit na ní své vodácké dovednosti.

Nejen slalomka je ale vodáckým lákadlem na řece Isère. Isére je také vodnatka s velkým spádem a 2 úseky,  které splujeme, budou řádnou prověrkou našich vodáckých dovedností. Úzký kaňon na záver již je taková třesnička na dortu, po jehož splutí nasedneme do mikrobusů a vyrazíme zpátky k domovu.

Své vodácké zážitky a vzpomínky si přivezeme do České republiky, kam dorazíme v dopoledních hodinách.

Náročnost zájezdu: vysoká obtížnost

Obtížnost řek je od WW2 do WW3+. Účast na zájezdě lze doporučit pouze zkušeným vodákům (děti od 15-ti let). Účastníci by měli mít zkušenosti s pádlováním na divoké vodě, každá posádka musí umět zastavit ve vracáku!

Pokud si nejste jisti, zda tento zájezd zvládnete, zavolejte nám nebo nám pošlete email a my Vám rádi poradíme. Před zájezdem doporučujeme zúčastnit se naší jednodenní Vodácké školy pro pokročilé nebo Víkendového vodáckého kurzu pro pokročilé vodáky či vodácké školy na slalomovém kanále.

Doprava: mikrobus

Pojedeme mikrobusy pro 9-osob (v případě většího počtu účastníků mikrobusem pro 19-osob), oba mikrobusy nabízí dostatek pohodlí.

Ubytováni budeme v kempech, které jsou ve Francii na vysoké úrovni. Čekají na nás tedy plně vybavené kempy (wc, sprcha) s hezkým zázemím. Snažíme se vybírat spíše přírodní kempy, kde rádi uvítají partu vodáků.

Stravování si každý zajišťuje sám. Na nákup čerstvých sýrů, vína a jiných místních pochutin bude čas téměř každý den, není tedy třeba vozit jídlo na celou akci z ČR. Ceny některých surovin jsou ale ve Francii vyšší, než jsme zvyklí z ČR. Doporučujeme vzít si s sebou malý skladný vařič typu VAR nebo Campingaz, a ešus nebo jiné skladné nádobí na vaření čaje k snídani a večeří.

• doprava osob do Francie
  • služby vodáckých průvodců na vodě i na souši
  • pronájem a doprava vodáckého vybavení (nafukovací kanoe Baraka, pádlo, plovací vesta, helma, loďák)
  • 6x ubytování v kempu ve vlastním stanu
  • pojištění CK proti úpadku
  • pojištění vodáckého vybavení proti poškození, či ztrátě (pouze v případě, že účastníci dodržují stanovený program a jedou společně s průvodcem)

Pozn.: Program zájezdu se může změnit v závislosti na počasí a vodních stavech řek či jiných aktuálních podmínkách. V takovém případě do programu zařadíme jiné řeky či aktivity, které svým charakterem odpovídají.