O Povodě:

Vodácká CK POVODA

Vodácká cestovní kancelář POVODA, to je především parta nadšených vodáků, kteří za vodou cestují všude po Evropě (a občas i po světě). Z řek, které potkáme na našich cestách, vybíráme ty nejzajímavější a zařazujeme je do programu našich vodáckých zájezdů.

Náš cíl

  • skvělé vodácké zážitky,
  • noví přátelé stejné krevní skupiny,
  • odpočinek od každodenních starostí a shonu.

Vodácké zážitky mohou být adrenalinové, ale zároveň musí být pokud možno bezpečné. Proto se snažíme, aby s námi vodáci vyráželi na takové řeky, které jsou v jejich možnostech. Zároveň je učíme novým vodáckým dovednostem, na zájezdě většinou začínáme na lehčích řekách a postupně přidáváme na náročnosti. 

Na naše zájezdy jezdí lidé, kterým nevadí spát ve stanu, rádi večer posedí u ohně, vědí, že si svoji loď musí donést k řece a po plavbě zase sbalit a odnést k autobusu. Když se převrhnete nebo někde potřebujete pomoci, neváhají a pomůžou. Na pláži nebo v přepychových hotelích byste takové lidi asi těžko hledali. Jsme rádi, že se s našimi vodáky můžeme potkávat znovu a znovu na dalších zájezdech.

Ráno v klidu vstaneme, dáme si snídani (vyzkoušejte služby naší luxusní polní kuchyně), vyrazíme na vodu, většinou pádlujeme ca. 15 km (3-5 hodin), v průběhu plavby zastavujeme na koupání, skákání ze skal a focení, večer přijedeme autobusem do kempu, kde po večeři sedíme a rozprávíme o všem možném. Nechceme na vodě pádlovat do úmoru a honit se s našimi vodáky od rozbřesku do soumraku. 

Bezpečnost

Vodáctví je v Česku národní sport, což je dobře, ale mnoho vodáků ani netuší, jaká nebezpečí na vodě hrozí. Bezpečnost na vodě je proto pro nás prioritou číslo jedna.

Naši vodáčtí průvodci s námi spolupracují dlouhodobě, nováčci se rekrutují z řad vedoucích vodáckých oddílů nebo zkušených aktivních vodáků a kajakářů a procházejí náročným výběrem a úvodním školením.

Dále naši vodáčtí průvodci procházejí každoročně opakovaným školením bezpečnosti na vodě a první pomoci. Absolvují také akreditovaná školení "Vodní turistika" a "Instruktor vodní turistiky" (dříve "Cvičitel").

Ke své bezpečnosti na našich akcích musíte přispět i vy a to tím, že budete na vodě poslouchat pokynů našich instruktorů a průvodců.

Historie vodácké cestovky POVODY podle Aničky
(zakladatelky a spolumajitelky)

POVODU jsme s mým mužem Honzou založili v roce 2006. Chtěli jsme trávit co nejvíce času u vody a v přírodě, s fajn lidmi, což vodáci většinou jsou.
Začínali jsme s jedním autem - pověstným VW T3 zvaným "Čochtánek" - a s legračním přívěsem na lodě přestavěným snad z nejmenšího (a hlavně nejlevnějšího) vleku, který se dal tehdy koupit. Objížděli jsme české řeky. Hned první akce skončila neslavně - školní vodácký kurz na Berounce provázela nepřízeň počasí, která vyvrcholila tím, že v Berouně se voda vylila z koryta a zaplavila celý kemp až na pár ostrůvků, kde jsme se tísnili s dětmi. Pamatuji se, že děti psaly domů rodičům SMS "Jsme celí mokří, na prstech se nám dělají varhánky :(" Další průšvihy nás to léto naštěstí nečekaly a mnoho z těch, kteří tuto sezonu s námi zažili, jezdí na vodu s Povodou doteď. 
Druhý rok jsme přidali zájezdy na slovenskou řeku Hron, měli jsme štěstí na pěknou vodu i počasí a od té doby patří Hron mezi naše nejoblíbenější řeky. Taky jsme se seznámili s Tondou Železným a s jeho loděmi Samba, které se nám zalíbily svojí stabilitou a perfektním zpracováním. Od té doby se jich držíme a jsme spokojeni. 
V roce 2008 jsme založili Půjčovnu lodí Samba. Půjčovna měla být hlavně takový doplněk cestovky, pár lodí v záloze, které se budou půjčovat na Sázavě. Samba se ale ukázala býti Otesánkem, během let se rozrostla a nyní půjčuje lodě nejen na Sázavě, ale i na Otavě, Ohři a Lužnici. S heslem "Vodáci pro vodáky" nabízí Samba přátelské služby vysoké kvality. 

Náš historicky první autobusový zájezd se konal v roce 2009 a mířil do Rumunska. Také jsme v tom roce vyrazili na průzkum na chorvatské řeky. Strávili jsme zde krásných čtrnáct dní a kromě toho, že jsme byli okouzleni chorvatskými řekami, tak jsme se stali mistry v prozkoumávání slepých uliček - Jára Cimrman by nám mohl závidět: Hledajíce sjízdné úseky řek, přepádlovali jsme několik přehrad, nebo jsme celý den jezdili autem kolem chorvatské řeky Krky a hledali jsme na ní sjízdný úsek. Až později jsme zjistili, že vodáci jezdí na slovinskou Krku, což je úplně někde jinde. Zájezdy do Chorvatska patří mezi ty nejoblíbenější doteď. 

Příprava nových zájezdů se stala naší každoroční podzimní rutinou. Nejdříve jsme jezdili s Honzou ve dvou, později v partě průvodců i s našimi malými dětmi (které mají na starosti především ranní budíčky). Krásné zájezdy vznikly z našich cest do Francie a Itálie, v roce 2019 jsme na podzim projeli křížem krážem Rakousko. 

Od roku 2006 s námi byly na vodě stovky klientů, mnoho z nich s námi jezdí opakovaně a stali se i našimi kamarády. Přidejte se do naší vodácké komunity i Vy.