Řeky, hory a památky letní ALBÁNIE

Popis zájezdu

Průzračné řeky, historická města, krásná příroda a především milí a pohostinní lidé, to je důvod, proč se do Albánie stále vracíme. V letních měsících nemají albánské řeky tolik vody a tak se na tento vodácký zájezd mohou přihlásit i méně zkušení vodáci (přesto byste ale měli mít nějaké zkušenosti z rychleji tekoucí vodou). Pro ty, co nemají čas, zdraví nebo chuť strávit den na cestě do Albánie letos nově možnost přicestovat letadlem.

 • divoké řeky Albánie (Drinit, Vjosa, Drin...)
 • nejkrásnější kaňon Evropy - řeka Osum
 • historická města plná kamenných domů a dlážděných ulic - Berat, Gjirokaster (obojí na seznamu UNESCO)
 • koupání v termálech, dobré jídlo, přátelští a pohostinní lidé
 • možnost letecké dopravy

POZOR! Ačkoliv Albánii opravdu dobře známe, stále má zájezd příchuť expedice. Jezdíme mikrobusy, které nám umožňují operativně měnit program podle aktuálního stavu vody, počasí, schopností party, nebo třeba zvláštních přání našich vodáků. 

Pro skupiny od 7 osob rádi zrealizujeme akci na míru - možnost volby termínu, zkrácení nebo prodloužení programu.

Program zájezdu

1. - 2.
den

Odjezd v odpoledních hodinách z Prahy, vydáme se do Albánie. Druhý den odpoledne vyzvedneme na letišti "letce" a společně dojedeme až na jih Albánie do Gjirokasteru.

Večerní prohlídka Gjirokasteru, večeře v místní hospůdce, přesun na bivak. 

3.
den
Vyrazíme na průzračný Drinit (WW1), který nám na rozcvičení nabídne lehké peřejky a pohodové koupání. Po doplutí nás čeká večeře ve vyhlášené hospůdce (grilovaná kuřata, hranolky, saláty, vše v BIO kvalitě :) Večer bivak u rybníka nedaleko hospody.
4. - 5.
den

2 dny strávíme na řece Vjose (WW2-WW3), která protíná Albánii napříč - teče z Řecka až do moře a je to poslední skutečně divoká evropská řeka - bez jezů, přehrad a jiné regulace. Nabízí mnoho kilometrů divoké vody, my si dle vodního stavu vybereme ty nejvhodnější úseky. Noc strávíme na bivaku u přírodních termálů Lengarices, ve kterých se budeme koupat s výhledem na starý kamenný most a hory na obzoru. 

6.
den
Splutí nejkrásnějšího evropského kaňonu. Řeka Osum (WW2) zde protéká kaňonem 300 metrů hlubokým a jen několik metrů širokým, v jednom místě navíc z kolmé skalní stěny padá vodopád. Poté se ubytujeme v kempu v historickém městě Beratu a budeme mít celý večer na jeho prohlídku. (UNESCO, rozlehlá citadela, muslimská čtvrť Mangalem s výraznými okny, podle kterých se Beratu přezdívá "Město očí").
7.
den
Dnes si odpočineme od pádlování koupáním na termálním koupališti Holta a procházkou do nedalekého skrytého kaňonu. Večer delší přejezd na sever země, ubytujeme se v kempu na břehu řeky Drin.
8. - 9.
den

Řeka Drin (WW2-3) protéká částí Albánie, kde se jakoby zastavil čas. Jedinou spojnicí se světem je prašná silnice, mnoho lidí má místo auta jenom osla, na kterém sváží úrodu z malých políček. Řeka teče hluboko pod silnicí a má pro nás připravené rychlé peřeje s velkými vlnami a také jeden krásný ale po zemi nepřístupný kaňon s vodopádem, jeskyní a skalní bránou.

Na Drinu splujeme 2 jednodenní úseky. Nocovat budeme v "Eurokempu" ve městě Peshkopi. Druhý den po doplutí vyrazíme na cestu zpět do ČR, pomaleji autem nebo rychle letecky (letce opět odvezeme na letiště). 

10.
den
Odpoledne příjezd do ČR.

Není-li uvedeno jinak, plujeme na lehko (zavazadla jsou převážena po souši autobusem nebo doprovodným vozidlem, v lodi si vezeme jen oblečení a jídlo nutné pro daný den).

Další informace

Náročnost zájezdu: vysoká obtížnost

Obtížnost řek je od ZWC do WW3! V létě je v albánských řekách méně vody, než v jarním termínu, proto tento zájezd zvládnou i méně zkušení vodáci. Přesto by všichni účastníciměli mít zkušenosti s pádlováním na tekoucí vodě, každá posádka by měla umět zastavit ve vracáku.

V létě je v řekách o něco méně vody, i tak by ale všichni účastníci měli mít vodácké zkušenosti a bezpečně ovládat svoji kanoi. 

Pokud si nejste jisti, zda tento zájezd zvládnete, zavolejte nám nebo nám pošlete email a my Vám rádi poradíme. Před zájezdem doporučujeme zúčastnit se naší jednodenní Vodácké školy pro pokročilé na Sázavě nebo Víkendového kurzu pro pokročilé vodáky na Ohři či Víkendového kurzu pro pokročilé na slalomovém kanále.

Doprava: mikrobus

Pojedeme mikrobusy pro 9-osob (v případě většího počtu účastníků mikrobusem pro 19-osob), oba mikrobusy nabízí dostatek pohodlí. V Albánii nejsou příliš kvalitní silnice, přesto nás mikrobusy dovezou všude, kam potřebujeme, mnohem rychleji, než by to zvládl autobus.

V roce 2024 nabízíme možnost zúčastnit se zájezdu LETECKY. Odpadne Vám dlouhé kodrcání přes půl Evropy. Příplatek za letenky ca. 6000 Kč (přímé lety do a z Albánie jsou z Prahy a z Vídně). Podle počtu účastníků přihlášených letecky v Albánii buď přistoupíte do našeho mikrobusu, nebo pro větší skupinu letců pronajmeme vůz přímo v Albánii.

Ubytování: kemp
Nocovat budeme v kempech (celkem 4x) nebo "na divoko" (bivak). Se zázemím kempu můžete počítat ca. každý druhý den (sprchy, toalety, hospoda).
Jídlo a pití: vlastní
V Albánie jsou výborné a levné restaurace, navíc i nákup základních potravin je zde bez problémů. Proto není nutné vozit s sebou jídlo na celou akci. Ani by se nám vše nevešlo do mikrobusů. Stejné to je s alkoholem - dobrou pálenku i víno koupíte všude. Budeme se snažit co nejvíce zastavovat v místních restauracích, abyste ochutnali dobré albánské jídlo. Ceny při nákupu potravin i v restauracích jsou v Albánii stejné nebo nižší, než v Česku.
V ceně je zahrnuto:
 • doprava mikrobusem do Albánie i po Albánii
 • program zájezdu
 • služby řidičů a průvodců na vodě i na souši
 • pronájem vodáckého vybavení (nafukovací kanoe Baraka, pádlo, plovací vesta, helma, loďák)
 • doprava vodáckého vybavení
 • kempovné 4x
 • pojištění CK proti úpadku
 • pojištění zapůjčených lodí proti poškození, či ztrátě (pouze v případě, že účastníci dodržují stanovený program a jedou společně s průvodcem)
V ceně není zahrnuto:
 • cestovní pojištění (nutné pro země mimo EU!) - cestovní pojištění do Albánie si u nás můžete k zájezdu objednat za 35 Kč/osoba/den.
 • stravování
 • vstupné do různých památek
 • vodácké oblečení (na akci doporučujeme mít neopren "Long john", neoprenové boty a vodáckou bundu - možno zapůjčit od Povody)
 • letenky (pokud se rozhodnete přidat se k zájezdu letecky)

Pozn.: Program zájezdu se může změnit v závislosti na počasí a vodních stavech řek či jiných aktuálních podmínkách. V takovém případě do programu zařadíme jiné řeky či aktivity, které svým charakterem odpovídají.

Podobné zájezdy

Divoké řeky jarní ALBÁNIE
12 dní
Baraky
Již proběhlo
DIVOKÉ PERLY BALKÁNU - Tara a Neretva
6 dní
Baraky
19. - 24. 7. 2024
BOSNA A HERCEGOVINA a řeka Tara v ČERNÉ HOŘE
10 dní
Baraky
28. 6. - 7. 7. 2024
RUMUNSKO - skutečný balkán pro dobrodruhy
9 dní
Plastové kanoe
Polopenze
27. 7. - 4. 8. 2024