RUMUNSKO - skutečný balkán pro dobrodruhy

Termín
Počet dní
Základní / dětská cena
Doprava
21. - 30. 7. 2023 *
Možnost vlastní dopravy
10 dní
16 480 Kč / 15 821
Mikrobus
Již proběhlo
* u termínu nelze uplatnit Slevu First Moment

Popis zájezdu

Máte rádi nejen vodáctví, ale také krásnou a nedotčenou přírodu? Pak se s námi vydejte poznávat divoké Rumunsko. 

 • 5 řek s příjemným proudem, bez jezů, nenáročné peřejky, v okolí divoké hory
 • pěší výlety za přírodními krásami Rumunska (Râmetská soutěska, Ponorné hrady, jeskyně Huda Lui Papará)
 • návštěva Râmetského kláštera
 • bryndza a další dobroty na farmářských trzích v Cluj-Napoca

Pro skupiny od 7 osob rádi zrealizujeme akci na míru - možnost volby termínu, zkrácení nebo prodloužení programu.

Program zájezdu

1.
den

Odjezd z České republiky v poledních až odpoledních hodinách, čeká nás dlouhá cesta přes Slovensko a Maďarsko až do Rumunska.

2.
den

K ránu dorazíme do lázeňského města Vatra-Dornei, ubytujeme se v kempu, který je dobře vybaven a odpočineme si. Poté nesedneme do mikrobusu a vyjedeme proti proudu řeky Dorna, kterou splujeme. Pohodová říčka nás dovede zpět do města Vatra Dornei. Po plavbě se přesuneme do kempu, kde budeme spát celkem 3 noci.

Některý z večerů určitě vyrazíme do města, kde je pěkná kolonáda a lázeňský park na večerní procházky či posezení v tradiční hospůdce. 

3.
den

Vyrazíme na řeku Bistrita Aurie, která je spolu s Dornou druhou zdrojnicí řeky Bistrita, po které budeme v naší plavbě pokračovat.

Čeká nás svižný proud a několik peřejek. Poté přejedeme mikrobusy zpět do našeho kempu.

4.
den
Dnes poplujeme dále po řece Bistrita. Mikrobusy přejedeme na místo, kde jsme končili druhý den a poplujeme dále po proudu. Bistrita je již široká řeka. Nemusíme příliš pádlovat, protože nás ponese její rychlý proud. Naše vodácké schopnosti prověří dvě krásné peřejky (WW2). Po doplutí se opět vracíme do kempu.
5.
den

V tento odpočinkový den nasedneme do autobusu a vydáme se směrem k Râmetskému klášteru. Po cestě zastavíme ve městě Cluj-Napoca, které si projdeme a nakoupíme zde čerstvé potraviny na místních farmářských trzích.

Spát budeme v kempu poblíž kláštera u malebné vesničky Rimetea.

6.
den
Po prohlídce Râmetského kláštera se vydáme na dobrodružný výlet Râmetskou soutěskou. Cestou budeme brodit potok a překonávat skalní římsy pomocí ocelových lan a schodů. Dále nás čeká ca. 5-hodinové pěší putování k jeskyni Huda Lui Papara, kde z podzemí vytéká ponorná řeka. Spát budeme na přírodním tábořišti (na divoko) u řeky Aries.
7.
den

Dnes je na pořadu říčka Aries. Svižně tekoucí vápencová říčka místy skoro alpského charakteru bez jezů a regulace nás překvapí několika peřejemi náročnosti WW2.

Po splutí řeky nás čeká delší přesun do centra pohoří Apuseny, kde budeme spát na přírodním tábořišti Glavoi. Když nám bude přát čas, tak můžeme vystoupit v sedle Vartop, odkud se lze vydat na krátký výlet a dojít přímo do tábořiště. 

8.
den

Navštívíme nejvyšší skalní portál EvropyPonorné hrady, který se nachází kousek od kempu. Ze skalní pukliny vysoké až 74 metrů vytéká řeka Ponor. Podél řeky se dá projít až na dno propasti. Cestu nejhezčími místy krasové planiny Padiš budete moct absolvovat s našim průvodcem, nebo si můžete zvolit jednu z několika tras různé obtížnosti, a toulat se po planině sami podle mapy.

Sraz u mikrobusu bude v odpoledních hodinách a následuje přejezd do tábořiště u řeky Crisul Repede.

9.
den
Na závěr jsme si připravili vodácky nejkrásnější řeku Rumunska - Crisul Repede. Řeka teče vápencovou soutěskou a krásnou přírodou. Čekají nás peřeje až WW2. Po cestě si protáhneme nohy kraťoučkou procházkou do obrovité jeskyně. Po doplutí naložíme vodácké vybavení a vydáme se na noční cestu do Česka.
10.
den
Cesta z Rumunska je dlouhá a tak se může stát, že se cestou zdržíme na hranicích či podobně. Návrat předpokládáme v dopoledních hodinách, ale můžeme nabrat také značné zpoždění.

Není-li uvedeno jinak, plujeme na lehko (zavazadla jsou převážena po souši autobusem nebo doprovodným vozidlem, v lodi si vezeme jen oblečení a jídlo nutné pro daný den).

Další informace

Náročnost zájezdu: střední obtížnost

Zájezd je určený pro mírně pokročilé vodáky. Pokud jste již někdy splouvali řeku na kanoi, měli byste program bez problémů zvládnout.

Vybrané řeky a jejich úseky jsou za letní vody do obtížnosti WW2.  Budeme je splouvat na osvědčených plastových kanoích Samba (jsou stabilnější než kanoe jiných značek). Tento zájezd doporučujeme také pro děti ca od 12 let (v případě mladších dětí se s námi neváhejte poradit).

Za jarní vody může být obtížnost řek vyšší. Bude-li to možné, budeme řeky splouvat na stabilních plastových kanoích Samba, které hravě projedou i větší vlnky. Pokud by bylo vody více, pluli bychom na nafukovacích kánoích Baraka. Jarní termín můžeme doporučit vodákům, kteří mají zkušenosti s pádlováním na tekutějších vodách (například úsek Týnec-Pikovice na Sázavě, Divoká Orlice v době vypouštění Pastvinské přehrady).

Pokud si nejste jisti, zda tento zájezd zvládnete, zavolejte nám nebo nám pošlete email a my Vám rádi poradíme. Před zájezdem se můžete také zúčastnit naší jednodenní Vodácké školy pro pokročilé.

Doprava: mikrobus

Pojedeme mikrobusy pro 9 osob (v případě většího počtu účastníků mikrobusem pro 19 osob), oba mikrobusy nabízí dostatek pohodlí.

Místa srazu:
 • Praha - Opatov
 • Divišov - možnost parkování aut
 • Brno - D2 směr Bratislava
 • RUMUNSKO - Vatra Dornei - Campung Autotorist
 • další nástupní místa po dohodě
Ubytování: kemp
Pokud je to možné, nocujeme v Rumunsku v kempech evropského standardu. 4x budeme spát v pěkném kempu se sprchou a splachovacím záchodem, 1x v tábořišti se suchým záchodem a 2x budeme nocovat na divoko.
Jídlo a pití: vlastní
Stravování je ve Vaší vlastní režii. Často bude možnost najíst se v restauraci. Občas nezbude, než si uvařit z vlastních zásob. Nákup základních potravin je v Rumunsku bez problémů. V polovině týdne budeme zastavovat na farmářskcýh trzích v Cluj-Napoce. Ceny jídla i pití jsou zde podobné jako v Česku, proto není nutné vozit s sebou jídlo na celou akci - ani by se nám nevešlo do mikrobusu.
V ceně je zahrnuto:
 • doprava mikrobusem do Rumunska a po Rumunsku
 • služby řidičů a průvodců na vodě i na souši
 • pronájem a doprava vodáckého vybavení (plastová kanoe Samba, pádlo, plovací vesta, barel)
 • nocleh v kempu 4x
 • pojištění CK proti úpadku
 • pojištění zapůjčených lodí proti poškození, či ztrátě (pouze v případě, že účastníci dodržují stanovený program a jedou společně s průvodcem)
V ceně není zahrnuto:
 • pojištění léčebných výloh (kartička vaší pojišťovny Vám zajistí ošetření v zemích EU, ale hradíte jistou spoluúčast). K zájezdu si můžete přiobjednat cestovní pojištění, ze kterého se hradí tato spoluúčast a další záležitosti, na které kartička vaší pojišťovny nestačí
 • stravování
 • případné vstupné do kulturních a přírodních památek
 • v případě jarního termínu zájezdu doporučuje obstarat si neoprenový komplet, možnost zapůjčit od Povody 

Pozn.: Program zájezdu se může změnit v závislosti na počasí a vodních stavech řek či jiných aktuálních podmínkách. V takovém případě do programu zařadíme jiné řeky či aktivity, které svým charakterem odpovídají.