Divoké řeky jarní ALBÁNIE

Termín
Počet dní
Základní / dětská cena
Doprava
23. 4. - 4. 5. 2024 *
Na dotaz
12 dní
19 980 Kč / 19 181
Mikrobus
Již proběhlo
* u termínu nelze uplatnit Slevu First Moment

Popis zájezdu

Pro vodáka a milovníka divoké přírody je Albánie evropská destinace číslo 1.Do Albánie se rádi vracíme nejen na našich zájezdech ale i ve "volném čase". Přitom objevujeme další a další místa, která je potřeba přidat do programu zájezdu. A tak náš albánský zájezd bobtnal, až se změnil v rychlý let po nepřeberných přírodních a kulturních zajímavostech. Z okna rychlíku vám ale Albánii ukazovat nechceme. Využili jsme tedy květnové státní svátky a připravili jsme program, ve kterém uvidíte vše, co vodák z Albánie vidět chce, a zároveň budete mít čas se zastavit a opravdu vstřebat jednotlivá místa, která navštívíme. 

V květnu můžete počítat s příjemným počasím - v Albánii už je teplo, ale ještě nenastala letní vedra. 

 • komorní atmosféra v malé partě
 • divoké řeky Albánie (Drinit, Vjosa, Valbona...)
 • nejkrásnější kaňon Evropy - řeka Osum
 • historická města plná kamenných domů a dlážděných ulic - Berat, Gjirokaster (obojí na seznamu UNESCO)
 • koupání v termálech, dobré jídlo, přátelští a pohostinní lidé
 • možnost letecké dopravy

POZOR! Ačkoliv Albánii opravdu dobře známe, stále má zájezd příchuť expedice. Jezdíme mikrobusy, které nám umožňují operativně měnit program podle aktuálního stavu vody, počasí, schopností party, nebo třeba zvláštních přání našich vodáků. 

Pro skupiny od 7 osob rádi zrealizujeme akci na míru - možnost volby termínu, zkrácení nebo prodloužení programu.

Program zájezdu

1. - 2.
den

Odjezd v odpoledních hodinách z Prahy, vydáme se přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Kosovo do Albánie. Druhý den odpoledne vyzvedneme na letišti v Tiraně "letce" a společně dojedeme až na jih Albánie do Gjirokasteru.

Večerní prohlídka Gjirokasteru, večeře v místní hospůdce, přesun na bivak. 

3.
den
Vyrazíme na průzračný Drinit (WW1), který nám na rozcvičení nabídne lehké peřejky a pohodové koupání. Po doplutí nás čeká večeře ve vyhlášené hospůdce (grilovaná kuřata, hranolky, saláty, vše v BIO kvalitě :) Večer bivak u rybníka nedaleko hospody.
4. - 5.
den

2 dny strávíme na řece Vjose (WW2-WW3), která protíná Albánii napříč - teče z Řecka až do moře a je to poslední skutečně divoká evropská řeka - bez jezů, přehrad a jiné regulace. Nabízí mnoho kilometrů divoké vody, my si dle vodního stavu vybereme ty nejvhodnější úseky.

Noc strávíme na bivaku u přírodních termálů Lengarices, ve kterých se budeme koupat s výhledem na starý kamenný most a hory na obzoru. 

6.
den
Splutí nejkrásnějšího evropského kaňonu. Řeka Osum (WW2) zde protéká kaňonem 300 metrů hlubokým a jen několik metrů širokým, v jednom místě navíc z kolmé skalní stěny padá vodopád. Poté se ubytujeme v kempu v historickém městě Beratu a budeme mít celý večer na jeho prohlídku. (UNESCO, rozlehlá citadela, muslimská čtvrť Mangalem s výraznými okny, podle kterých se Beratu přezdívá "Město očí").
7.
den
Dnes si odpočineme od pádlování koupáním na termálním koupališti Holta a procházkou do nedalekého skrytého kaňonu. Večer delší přejezd na sever země, ubytujeme se v kempu na břehu řeky Drin.
8. - 9.
den

Řeka Drin (WW2-3) protéká částí Albánie, kde se jakoby zastavil čas. Jedinou spojnicí se světem je prašná silnice, mnoho lidí má místo auta jenom osla, na kterém sváží úrodu z malých políček. Řeka teče hluboko pod silnicí a má pro nás připravené rychlé peřeje s velkými vlnami a také jeden krásný ale po zemi nepřístupný kaňon s vodopádem, jeskyní a skalní bránou.

Na Drinu splujeme 2 jednodenní úseky. Nocovat budeme v "Eurokempu" ve městě Peshkopi. 

10. - 11.
den

Údolí, kde pramení řeka Valbona, je v srdci pohoří Prokletije. My se zde ubytujeme v kempu s přátelskou restaurací na 2 noci. První den vyrazíme na trek do sedla mezi údolím Valbony a Theti (1900 m.n.m.). Druhý den splujeme řeku Valbonu, kde nás čeká průzračná voda, peřeje WW2 a na závěr "rudý" kaňon s místy až WW3.

Po splutí Valbony vyrazíme zpět do ČR. "Letci" se vrátí do Tirany, kde stráví ještě jednu noc a poté odletí do ČR.  

12.
den
Odpoledne příjezd do ČR.

Není-li uvedeno jinak, plujeme na lehko (zavazadla jsou převážena po souši autobusem nebo doprovodným vozidlem, v lodi si vezeme jen oblečení a jídlo nutné pro daný den).

Další informace

Náročnost zájezdu: extrémě vysoká obtížnost

Obtížnost řek je od ZWC do WW3! Účast na zájezdě v jarním termínu lze doporučit pouze zkušeným vodákům (děti od 15-ti let). Účastníci by měli mít zkušenosti s pádlováním na divoké vodě, každá posádky by měla umět zastavit ve vracáku.

V létě je v řekách o něco méně vody, i tak by ale všichni účastníci měli mít vodácké zkušenosti a bezpečně ovládat svoji kanoi. 

Pokud si nejste jisti, zda tento zájezd zvládnete, zavolejte nám nebo nám pošlete email a my Vám rádi poradíme. 

Doprava: mikrobus

Pojedeme mikrobusy pro 9-osob, které nabízí dostatek místa a pohodlí. V Albánii nejsou příliš kvalitní silnice, přesto nás mikrobusy dovezou všude, kam potřebujeme, mnohem rychleji, než by to zvládl autobus.

Místa srazu:
 • Praha - Opatov
 • Divišov - možnost parkování aut
 • Brno - D2 směr Bratislava
 • ALB - Tirana - fast food u letiště
 • další nástupní místa po dohodě
Ubytování: kemp

Nocovat budeme v kempech (celkem 6x) nebo "na divoko" (bivak). Se zázemím kempu můžete počítat ca. každý druhý den (sprchy, toalety, hospoda).

Poslední noc v Tiraně by letci měli strávit v pensionu  nebo hotelu, protože jim autem odvezeme potřeby ke kempování (pokud vím, nemáte k letence zavazadla). Tento nocleh není v ceně zájezdu. Letců jsou 2 skupiny (7 osob a 2 osoby), navíc s vámi zpět poletí i jeden průvodce, který zajistí vrácení auta v Tiraně. Bylo by tedy dobré sladit se ohledně ubytování. 

Jídlo a pití: vlastní
V Albánie jsou výborné a levné restaurace, navíc i nákup základních potravin je zde bez problémů. Proto není nutné vozit s sebou jídlo na celou akci. Ani by se nám vše nevešlo do mikrobusů. Stejné to je s alkoholem - dobrou pálenku i víno koupíte všude. Budeme se snažit co nejvíce zastavovat v místních restauracích, abyste ochutnali dobré albánské jídlo. Ceny při nákupu potravin i v restauracích jsou v Albánii stejné nebo nižší, než v Česku.
V ceně je zahrnuto:
 • doprava mikrobusem do Albánie i po Albánii / vyzvednutí a odvoz na letiště v Tiraně (letci)
 • program zájezdu
 • služby řidičů a průvodců na vodě i na souši
 • pronájem vodáckého vybavení (nafukovací kanoe Baraka, pádlo, plovací vesta, helma, loďák)
 • doprava vodáckého vybavení
 • kempovné 6x
 • pojištění CK proti úpadku
 • pojištění zapůjčených lodí proti poškození, či ztrátě (pouze v případě, že účastníci dodržují stanovený program a jedou společně s průvodcem)
V ceně není zahrnuto:
 • cestovní pojištění (nutné pro země mimo EU!) - cestovní pojištění do Albánie si u nás můžete k zájezdu objednat za 35 Kč/osoba/den.
 • stravování
 • vstupné do různých památek
 • vodácké oblečení (na akci doporučujeme mít neopren "Long john", neoprenové boty a vodáckou bundu - možno zapůjčit od Povody)
 • letenky (pokud se rozhodnete přidat se k zájezdu letecky)
 • nocleh v Tiraně před odletem

Pozn.: Program zájezdu se může změnit v závislosti na počasí a vodních stavech řek či jiných aktuálních podmínkách. V takovém případě do programu zařadíme jiné řeky či aktivity, které svým charakterem odpovídají.

Podobné zájezdy

DIVOKÉ PERLY BALKÁNU - Tara a Neretva
6 dní
Baraky
19. - 24. 7. 2024
BOSNA A HERCEGOVINA a řeka Tara v ČERNÉ HOŘE
10 dní
Baraky
28. 6. - 7. 7. 2024
ŠVÝCARSKO a RAKOUSKO - divoká voda a vysoké hory
Baraky
V tomto roce nemá termín