Řeky a kaňony FRANCOUZSKÉHO STŘEDOHOŘÍ

Termín
Počet dní
Základní / dětská cena
Doprava
22. - 30. 7. 2023
9 dní
16 980 Kč / 14 980
Autobus
Již proběhlo

Popis zájezdu

Průzračné řeky, hluboké kaňony, starobylá městečka s kamennými domy a úzkými uličkami, krásné počasí, výborné víno a francouzské sýry. Francouzské středohoří nabízí doslova nabitý program. Abychom si mohli užít celý den na vodě či prohlídkou místních zajímavostí a využili tak každičký moment v této krásné a vzdálené destinaci, čeká nás jeden večerní (noční přejezd). Odměnou nám však bude množství vodáckých i nevodáckých zážitků, které nám, na rozdíl od dobrého vína, vydrží mnoho let. 

 • řeky Allier, Tarn, Chassezac a Ardeche 
 • přírodní zajímavosti jako skalní most Pont d’Arc, růžová jeskyně Dargilan či město vyhaslých sopek Le Puy en Velay
 • kaňony řek Ardeche a Tarn (hluboký až 500 metrů)
 • vodácká polopenze

Pro skupiny od 7 osob rádi zrealizujeme akci na míru - možnost volby termínu, zkrácení nebo prodloužení programu.

Program zájezdu

1.
den
Odjezd z České republiky v odpoledních hodinách, noční přejezd do Francie.
2.
den

Dopoledne dorazíme do kempu k řece Allier, kde se ubytujeme a odpočineme po dlouhé cestě.

Na rozcvičení splujeme úsek se snadnými peřejemi a proplujeme malebným městečkem Chilhac, jehož kamenné domky jsou přilepené na skále nad řekou a také město Lavoute-Chilhac s klášterem ze 14. století, obklopeném ze všech stran obloukem řeky.

3.
den

Dopoledne se vydáme na výlet do nedalekého města Le Puy en Velay, které je vybudováno kolem vyhaslých sopouchů. Také v krajině okolo města uvidíme mnoho malých sopečných "Řípů". Odpoledne pak splujeme další úsek řeky Allier, čeká nás více peřejí i tekoucí vody. Průzračná voda, skály podél řeky, staré kamenné kostely.

Vystupovat z vody budeme přímo v našem kempu, kde si zabalíme stany, v klidu povečeříme a poté se večerním/nočním přejezdem přesuneme k řece Tran. 

4.
den

Vydáme se na splutí prvního úseku řeky Tarn, bude obdivovat skály podél řeky i kamenná městečka přilepená ke svahu jako vlaštovčí hnízda.

Po doplutí se vyrazíme na prohlídku La grotte de Dargilan, neboli růžové jeskyně. Tato UNESCO památka je okouzlující nejen svou rozlohou a unikátní barvou, ale zejména krápníkovou stěnou o délce 200m. 

5.
den

V plavbě kaňonem řeky Tarn budeme pokračovat i další den. Ani dnes nás nepřestane okolní krajina a malebná městečka s udivovat.  

Po doplutí se vydáme autobusem vstříc dalším zážitkům, přejdeme k řece Ardeche, kde se ubytujme na další 2 noci.

6.
den
Budeme-li mít štěstí, navštívíme místní trhy v nedalekém městečku Vallon Pont d´Arc, odkud se později vydáme na řeku Chasezzac (přítok Ardeche). Ta nás povede pod vysokými skalními stěnami vyrůstajícími přímo z vodní hladiny. Po cestě navštívíme jeskyni s netopýry a na závěr napínavá plavba skrz skalní žebra.
7. - 8.
den

Dnes nás čeká nejoblíbenější řeka Francie – Ardeche. Poplujeme pod jedním z největších (doslova) přírodních šperků Francie - skalním mostem Pont d´Arc, pod kterým Ardeche protéká. Ale i zbytek plavby kaňonem, ve kterém strávíme dva dny i jednu noc, je doslova dechberoucí – podél řeky se zdvihají vysoké vápencové skalní stěny a řeka se mezi nimi kroutí v ostrých zatáčkách. 

Nocovat budeme na tábořišti přímo v kaňonu bez přístupu autobusu, věci si tedy povezeme s sebou v barelu (jedná se o vybavené tábořiště, budete potřebovat jenom spacák, nějaké oblečení a jídlo – vodu a stany nalezneme na místě).

9.
den
Kolem poledne dorazíme zpět do Prahy.

Není-li uvedeno jinak, plujeme na lehko (zavazadla jsou převážena po souši autobusem nebo doprovodným vozidlem, v lodi si vezeme jen oblečení a jídlo nutné pro daný den).

Další informace

Náročnost zájezdu: mírná obtížnost
Vybrané řeky jsou nenáročné, max. do obtížnosti WW 1. Zájezd zvládnou i sportovní začátečníci nebo děti (program akce je však časově náročnější a čeká nás také jeden večerní/noční přejezd). Obtížnost vody je vhodná pro děti ca od 7 let, ale vzhledem k časově náročnému programu zájezd doporučujeme dětem ca od 10 let). Poplujeme na plastových kanoích Samba, které jsou stabilní a přitom mají vynikající jízdní vlastnosti.
Doprava: autobus

Do Francie pojedeme klimatizovaným autobusem. Velikost skupiny je omezena na 32 osob, autobus nikdy nejede plný a máte tak při cestě větší pohodlí. Počítejte prosím s delší cestou autobusem, do Francie je to daleko. Na druhou stranu jsme u tohoto zájezdu optimalizovali přejezdy tak, abychom strávili co nejméně času v autobuse.

Při nižším počtu přihlášených může být autobus nahrazen mikrobusem.

Místa srazu:
 • Divišov - možnost parkování aut
 • Praha - Zličín
 • Plzeň
 • další nástupní místa po dohodě
Ubytování: kemp

Po celou dobu zájezdu budeme ubytováni v kempech ve vlastních stanech. Kempy ve Francii jsou pěkné a na velmi dobré úrovni, v každém kempu nalezneme toalety i sprchy. Na řece Ardeche budeme nocovat v kempu přímo v kaňonu, kam nedojede autobus, věci na 1 noc si tedy povezeme v lodích. Jedná se však o vybavené tábořiště, takže vodu i stany nalezneme na místě.

Jídlo a pití: polopenze

Na zájezdu zajišťujeme vodáckou polopenzi v naší polní kuchyni. Bohatá snídaně formou švédského stolu, večeře jednoduché a chutné, pokud možno z čerstvých místních surovin. Při přípravě jídel oceníme, když každý vodák přiloží ruku k dílu a pomůže s přípravami na vaření. Stravování začíná večeří 2. den a končí snídaní 8. den. Obědy a svačiny (většinou na vodě) si zajišťujete sami. Na řekách nepotkáme žádné občerstvení, proto svačinu do lodi s sebou!

Možnost nákupu potravin (a dobrého francouzského vína) bude téměř každý den, proto není potřeba s sebou vozit zásoby na celý týden. Ceny v obchodech jsou mírně vyšší než v ČR.

 

V ceně je zahrnuto:
 • doprava klimatizovaným autobusem do Francie i po Francii
 • služby vodáckého průvodce na vodě i na souši
 • pronájem vodáckého vybavení (plastová kanoe Samba, pádlo, plovací vesta, barel)
 • ubytování v kempu 6 nocí
 • 6x vodácká polopenze
 • pojištění CK proti úpadku
 • pojištění zapůjčených lodí proti poškození, či ztrátě (podmínkou je, že účastníci dodržují stanovený program a jedou po vodě společně s průvodcem)
V ceně není zahrnuto:
 • stravování a pitný režim (CK Povoda zajišťuje pouze snídaně)
 • vstupné do památek a přírodních zajímavostí
 • cestovní pojištění (= pojištění léčebných výloh v zahraničí + pojištění storna zájezdu + úrazové pojištění). K zájezdu si můžete přiobjednat cestovní pojištění, více informací zde.

Pozn.: Program zájezdu se může změnit v závislosti na počasí a vodních stavech řek či jiných aktuálních podmínkách. V takovém případě do programu zařadíme jiné řeky či aktivity, které svým charakterem odpovídají.