FRANCIE - pohodové řeky Provence s koupáním v moři

12. - 20. 8. 2023
Autobus

Průzračné řeky, starobylá městečka s kamennými domy a úzkými uličkami, krásné počasí, vůně levandule, výborné víno a francouzské sýry - to je francouzská Provence.

• Zájezd doporučujeme pro rodiny s dětmi (ca od 4 let).
  • pohodový vodácký zájezd po nejkrásnějších řekách Provence
  • řeky Ardeche (skalní most Pont d’Arc), Gardon (římský akvadukt Pont du Gard),  Chassezac Sorgue (nejsilnější pramen Francie)
  • 2 dny u moře
  • vodácká polopenze

Pro skupiny od 7 osob rádi zrealizujeme akci na míru - možnost volby termínu, zkrácení nebo prodloužení programu.

Odjezd z České republiky v odpoledních hodinách, noční přejezd do Francie.
Dopoledne dorazíme do městečka Fontaine de Vaucluse, kde pramení říčka Sorque. Pramen Sorque je nejsilnějším pramenem ve Francii a pátým nejsilnějším na světě. Po prohlídce pramene a města se vydáme na 8 km dlouhou plavbu po řece Sorgue. Tato jednoduchá říčka s průhlednou vodou a romantickými zalesněnými břehy poslouží k zaškolení začátečníků a rozcvičení těch zkušených. Řeka nás dovede do města L´Isle sur la Sorque, protkaného vodními kanály, na kterých najdeme i několik starých mlýnských kol (dříve jich tu bylo přes 200). Ubytujeme se v kempu a vyrazíme na večerní prohlídku tohoto jedinečného města.
Dnes splujeme řeku Gardon, která přivede naše kanoe pod jednu z nejvýznamnějších památek Francie – římský akvadukt Pont du Gard. Se svými 48 metry je nejvyšší ze všech římských akvaduktů a je také velmi zachovalý. Akvadukt můžeme obdivovat přímo z lodi a uděláme si zde i malou pauzu na koupání. Po splutí Gardonu přejedeme do nedalekého Avignonu, jehož prohlídkou strávíme příjemný podvečer.
Dopoledne nasedneme do autobusu a vyrazíme k moři do městečka Saintes Maries De La Mer. Odpoledne nás již čeká koupání v moři, prohlídka přímořského letoviska s typickými bílými domečky, návštěva nekrvavé koridy (pokud budeme mít to štěstí - nekoná se každý den).
Dopoledne si ještě užijeme každý po svém - koupáním v moři nebo v bazénu s toboganem v kempu, procházkou po městě apod. Ve odpoledních hodinách přejedeme k řece Ardeche, kde se ubytujeme v příjemném kempu přímo u řeky.
Vydáme se na řeku Chasezzac (přítok Ardeche). Ta nás povede pod vysokými skalními stěnami vyrůstajícími přímo z vodní hladiny. Po cestě navštívíme jeskyni s netopýry a na závěr napínavá plavba skrz skalní žebra. Po splutí nás čeká zastávka ve městečku Vallon Pont d´Arc a návrat zpět do našeho kempu.
7. - 8.
Dnes nás čeká nejoblíbenější řeka Francie – Ardeche. Poplujeme pod jedním z největších (doslova) přírodních šperků Francie – skalním mostem Pont d´Arc, pod kterým Ardeche protéká. Ale i zbytek plavby kaňonem, ve kterém strávíme dva dny i jednu noc, je doslova dechberoucí – podél řeky se zdvihají vysoké vápencové skalní stěny a řeka se mezi nimi kroutí v ostrých zatáčkách.  Nocovat budeme na tábořišti přímo v kaňonu bez přístupu autobusu, věci si tedy povezeme s sebou v barelu (jedná se o vybavené tábořiště, budete potřebovat pouze spacák, nějaké oblečení a jídlo – vodu a stany nalezneme na místě).
V dopoledních hodinách dorazíme zpět do České republiky.

Vybrané řeky jsou nenáročné, max. do obtížnosti WW 1. Zájezd zvládnou i sportovní začátečníci a děti (ca od 4 let). Poplujeme na plastových kanoích Samba, které jsou stabilní a přitom mají vynikající jízdní vlastnosti.
Doprava: autobus

Do Francie pojedeme klimatizovaným autobusem. Velikost skupiny je omezena na 32 osob, autobus nikdy nejede plný a máte tak při cestě větší pohodlí. Počítejte prosím s delší cestou autobusem, do Francie je to daleko. Pro větší pohodlí na dlouhé cestě tam a zpět jsme pro Vás objednali lůžkový autobus. Při nižším počtu přihlášených může být autobus nahrazen mikrobusem.

• Ústí nad Labem
  • Divišov - možnost parkování aut
  • Praha - Zličín
  • Plzeň
  • další nástupní místa po dohodě

Po celou dobu zájezdu budeme ubytováni v kempech ve vlastních stanech. Kempy ve Francii jsou pěkné a na velmi dobré úrovni, v každém kempu nalezneme toalety i sprchy.

Na řece Ardeche budeme nocovat v kempu přímo v kaňonu, kam nedojede autobus, věci na 1 noc si tedy povezeme v lodích. Jedná se však o vybavené tábořiště, takže vodu i stany nalezneme na místě.

Jídlo a pití: polopenze

Na zájezdu zajišťujeme vodáckou polopenzi v naší polní kuchyni. Bohatá snídaně formou švédského stolu, večeře jednoduché a chutné, pokud možno z čerstvých místních surovin. Při přípravě jídel oceníme, když každý vodák přiloží ruku k dílu a pomůže s přípravami na vaření. Stravování začíná večeří 2. den a končí snídaní 8. den. Obědy a svačiny (většinou na vodě) si zajišťujete sami. Na řekách nepotkáme žádné občerstvení, proto svačinu do lodi s sebou!

Možnost nákupu potravin (a dobrého francouzského vína) bude téměř každý den, proto není potřeba s sebou vozit zásoby na celý týden. Ceny v obchodech jsou mírně vyšší než v ČR.

• doprava autobusem do Francie i po Francii (v případě malého počtu zájemců může být autobus nahrazen mikrobusem)
  • služby vodáckého průvodce na vodě i na souši
  • zapůjčení vodáckého vybavení (plastová kanoe Samba, pádlo, plovací vesta, barel)
  • vodácká polopenze (6x snídaně a 6x večeře, připravovaná v naší polní kuchyni)
  • ubytování v kempu 6 nocí
  • pojištění CK proti úpadku
  • pojištění zapůjčených lodí proti poškození, či ztrátě (podmínkou je, že účastníci dodržují stanovený program a jedou po vodě společně s průvodcem)
  • pojištění léčebných výloh (kartička vaší pojišťovny Vám zajistí ošetření v zemích EU, ale hradíte jistou spoluúčast). K zájezdu si můžete přiobjednat cestovní pojištění, ze kterého se hradí tato spoluúčast a další záležitosti, na které kartička vaší pojišťovny nestačí.
  • vstupné do památek a přírodních zajímavostí

Pozn.: Program zájezdu se může změnit v závislosti na počasí a vodních stavech řek či jiných aktuálních podmínkách. V takovém případě do programu zařadíme jiné řeky či aktivity, které svým charakterem odpovídají.