ŘEKY VÝCHODNÍCH ČECH - Orlice, Labe, Úpa a Metuje

Popis zájezdu

 • krásné řeky, které nejsou přeplněny vodáky
 • meandry a písčité pláže Divoké, Tiché a ,,spojené" Orlice
 • příjemný proud a peřejky nás čekají na Labi a Úpě
 • divoká příroda starého koryta řeky Metuje návštěvou Ptačího parku
 • minimum stavění a bourání stanů =)
 • snídaně

Pro skupiny od 12-ti osob rádi zrealizujeme akci na míru - možnost volby termínu, zkrácení nebo prodloužení programu.

Program zájezdu

1.
den

Bezy ráno se sejdeme u autobusu a vydáme se směrem východní Čechy. Jakmile dorazíme k řece Orlici, rozdělíme si vodácké vybavení a proběhne úvodní kurz - řekneme si něco k pádlování, bezpečnosti a organizaci plavby. 

Na rozpádlování splujeme asi 15 km Tiché Orlice. Řeka zde poklidně meandruje mezi vysokými břehy a donese nás až do našeho kempu.

2.
den

Druhý den ráno nás autobus vyveze opět na nástup, tentokrát však budeme splouvat Divokou Orlici. Až na pár sjízdných stupňů si pro nás řeka, i přes svůj název, nepřipravila žádné záludnosti. Naopak, čeká nás pohodová plavba a především krásné písčité pláže.  

Doplujeme opět do stejného kempu, kde strávíme další noc. 

3.
den

Nedaleko našeho kempu se Divoká a Tichá Orlice spojují a vytváří tak řeku Orlici. Dnes nasedneme do lodí přímo v kempu a vydáme se na plavbu po tzv. "spojené" Orlici. 

Cestou budeme pozorovat množství ptáků, kteří zde hnízdní na zarostlých březích, proplouvat budeme totiž Přírodním parkem Orlice. Po doplutí přejedeme do druhého kempu poblíž soutoku další trojice řek. 

4.
den

Ráno nás autobus vyveze na nástup řeky Úpy, kdy budeme splouvat pohodový, asi 12 km dlouhý úsek, který nás překvapí svým příjemným proudem.

Kousek před soutokem s Labem plavbu zakončíme, přímo v kempu. 

5.
den

Druhý den ráno nasedneme do autobusu a popojedeme na nástup řeky Metuje. Ta si pro nás připravila úzké koryto s prudkými zatáčkami. Časté překážky, jako nízké lávky či spadlé stromy a podobně, prověří naše vodácké dovednosti. Několikrát se zde řeka rozděluje na nové a staré koryto a opět spojuje. My budeme volit obvykle plavbu romantickým starým korytem. 

Plavbu zakončíme opodál našeho kempu, do kterého se vydáme pešky (ca 5 km) přes Ptačí park, kde můžeme vidět nejen ledňáčky či volavky, v parku žijí také divocí koně.

6.
den

Poslední den si zabalíme stany a opět se vyvezeme na nástup další řeky, tentokrát poplujeme po Labi. Tento úsek Labe se pyšní příjemně tekoucím proudem a lehce peřejnatými místy, které později vystřídá množství jezů.

Plavbu po Labi nám zpestří několik zajímavých památek. Ve Šporkově Mlýně na jezu se můžeme občerstvit, dále poplujeme kolem barokní památky, Hospitalu v Kuksu či tvrze Hořenice.

Doplujeme až do Jaroměře, odkud se vydáme na cestu domu.

Není-li uvedeno jinak, plujeme na lehko (zavazadla jsou převážena po souši autobusem nebo doprovodným vozidlem, v lodi si vezeme jen oblečení a jídlo nutné pro daný den).

Další informace

Náročnost zájezdu: mírná obtížnost

Splouvané úseky meandrují divokou přírodou, proto zde často potkáme spadlé stromy, které je potřeba podplout, obeplout či přenést. Naši průvodci na začátku zopakují pravidla bezpečnosti na vodě a připomenou všem ovládání kánoe, po celou dobu plavby budou pomáhat na obtížných místech.

Akce je proto vhodná pro všechny, kteří mají alespoň základní zkušenost s ovládáním kánoe, případně i pro rodiny s dětmi (cca od 7 let).

Doprava: autobus,vlastní doprava

Na tento zájezd pojedeme klimatizovaným autobusemNemusíte si tak lámat hlavu s dopravou z kempu na start nebo z cíle do kempu ani s přepravou mezi jednotlivými řekami či s převážením aut. Při nižším počtu přihlášených může být autobus nahrazen mikrobusem.

Pokud chcete na zájezd přijet vlastní dopravou (auto, veřejná doprava), je to možné, sleva 400 Kč/osoba.

Ubytování: kemp

Ubytováni budeme během celého zájezdu pouze ve 2 kempech, proto nás čeká minimum bourání a stavění stanů. Kempy jsou plně vybaveny, wc a sprcha jsou samozřejmostí, dále oba kempy nabízí občerstvení. Ve druhém kempu poté najdeme také možnost grilování, sportovní hřiště a koupaliště.

Pokud nemáte vlastní stan, můžete si jej za malý příplatek půjčit od Povody.

Jídlo a pití: snídaně

Na zájezdu pro Vás zajistíme bohatou snídani formou švédských stolů. Při přípravě snídaní uvítáme, když každý vodák přiloží ruku k dílu. Ostatní stravování (obědy a svačiny, většinou na vodě) a večeře si zajišťujete sami.

Jelikož vybrané úseky řek nepatří mezi "vodácké klasiky", na které jsme z Čech zvyklí, kiosek či jiné občerstvení zde obvykle nenajdeme. Na cestu na vodě je tedy dobré mít připraveno vlastní jídlo, ideálně takové, které si lze sníst na lodi. Večeři si poté lze koupit v kempu či vyrazit na něco dobrého do města. Budete-li si chtít vařit večeře sami, doporučujeme vzít si s sebou malý skladný vařič typu VAR nebo Campingaz. 

V ceně je zahrnuto:
 • pronájem a doprava vodáckého vybavení (kanoe Samba, pádla, vesty, barel)
 • doprava osob tam a zpět a podél řek
 • 5x snídaně
 • poplatky ze kempování 
 • služby vodáckého průvodce na vodě 
 • pojištění zapůjčených lodí proti poškození, či ztrátě (pouze v případě, že účastníci dodržují stanovený program a jedou společně s průvodcem)
V ceně není zahrnuto:
 • stravování (obědy a večeře, snídaně jsou zahrnuty v ceně) 
 • pitný režim apod. 
 • parkování pro auta (v případě vlastní dopravy)

Pozn.: Program akce se může změnit v závislosti na počasí a vodních stavech řek či jiných aktuálních podmínkách. V takovém případě do programu zařadíme jiné řeky či aktivity, které svým charakterem odpovídají.