Divoká jarní ALBÁNIE

Termín
Počet dní
Základní / dětská cena
Doprava
9. - 18. 7. 2021
10 dní
13 950 Kč / 13 950
Mikrobus
Již proběhlo

Popis zájezdu

Albánie je malá země plná velkých překvapení. Poprvé jsme do Albánie vyrazili v roce 2006 a zamilovali jsme si ji. Divoké řeky, hluboké kaňony, hory, historická města, neuvěřitelně milí lidé.  Do Albánie se rádi vracíme nejen na našich zájezdech ale i ve "volném čase". Pojeďte s námi  a uvidíte, že propadnete jejímu kouzlu. divoké řeky Albánie, nejkrásnější kaňon Evropy - řeka Osum

 • historická města plná kamenných domů a dlážděných ulic - Berat (UNESCO), Kruje (citadela, Bektašijská svatyně)
 • plavba po jezeře Komani
 • dobré jídlo, přátelští a pohostinní lidé

POZOR! Ačkoliv Albánii opravdu dobře známe, stále má zájezd příchuť expedice. Jezdíme mikrobusy, které nám umožňují operativně měnit program podle aktuálního stavu vody, počasí, schopností party, nebo třeba zvláštních přání našich vodáků. 

Pro skupiny od 7 osob rádi zrealizujeme akci na míru - možnost volby termínu, zkrácení nebo prodloužení programu.

Program zájezdu

1. - 2.
den

Odjezd v odpoledních hodinách, vydáme se přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Kosovo do Albánie, kousek za hranicemi přijedeme do údolí řeky Valbony, na které se rovnou rozpádlujeme.

Čekají nás nejdříve snadnější peřeje, na závěr poplujeme červeným kaňonem s divočejšími peřejemi. Večer se ubytujeme v pěkném kempu s výbornou hospůdkou.

3.
den
4-hodinová plavba trajektem rozeklaným údolím jezera Komani s překrásnými výhledy z paluby lodi. Odpoledne nás čeká delší přejezd na jih až k teplým pramenům u řeky Lengarices.
4.
den
Dopoledne si projdeme pěšky úzký kaňon řeky Lengarices, po cestě můžeme objevovat další skrytá termální jezírka. Odpoledne splujeme řeku Vjosa, která protíná Albánii napříč - teče z Řecka až do moře. Nabízí mnoho kilometrů divoké vody, my si dle vodního stavu vybereme ten nejvhodnější úsek. Po doplutí nás čeká večeře ve vyhlášené hospůdce (grilovaná kuřata, hranolky, saláty, vše v BIO kvalitě :) Večer bivak u jezera nedaleko hospody.
5.
den
Vyrazíme na průzračný Drinit, který nám nabídne lehké peřejky a pohodové koupání. V případě zájmu můžeme navštívit historické město Gjirokaster.  Po doplutí se, v případě dobrého počasí, vypravíme na expediční přejezd směrem na Osum a noc strávíme v horách na bivaku u horského kiosku.
6.
den
Splutí nejkrásnějšího evropského kaňonu. Řeka Osum zde protéká kaňonem 300 metrů hlubokým a jen několik metrů širokým, v jednom místě navíc z kolmé skalní stěny padá vodopád. Poté se ubytujeme v kempu v historickém městě Beratu a budeme mít celý večer na jeho prohlídku. (UNESCO, rozlehlá citadela, muslimská čtvrť Mangalem s výraznými okny, podle kterých se Beratu přezdívá "Město očí").
7.
den
Pomalu se vracíme zpátky na sever, splujeme říčku Shkumbin a večer se ubytujeme v kempu v lázeňském městě Peshkopi, nedaleko hranic s Makedonií.  V kempu strávíme 2 noci.
8. - 9.
den

Řeka Drin protéká částí Albánie, kde se jakoby zastavil čas. Jedinou spojnicí se světem je prašná silnice, mnoho lidí má místo auta jenom osla, na kterém sváží úrodu z malých políček. Řeka teče hluboko pod silnicí a má pro nás připravené rychlé peřeje s velkými vlnami a také jeden krásný ale po zemi nepřístupný kaňon s vodopádem, jeskyní a skalní bránou.

Na Drinu splujeme 2 jednodenní úseky. Ještě se naposled zastavíme v Peshkopi utratit poslední LEKy a poté se vydáme na cestu domů přes Makedonii, Srbsko, Maďarsko a Slovensko.

10.
den
Kolem poledne příjezd do ČR.

Není-li uvedeno jinak, plujeme na lehko (zavazadla jsou převážena po souši autobusem nebo doprovodným vozidlem, v lodi si vezeme jen oblečení a jídlo nutné pro daný den).

Další informace

Náročnost zájezdu: vysoká obtížnost

Obtížnost řek je od ZWC do WW3! Účast na zájezdě v jarním termínu lze doporučit pouze zkušeným vodákům (děti od 15-ti let). Účastníci by měli mít zkušenosti s pádlováním na divoké vodě, každá posádky by měla umět zastavit ve vracáku.

V létě je v řekách o něco méně vody, i tak by ale všichni účastníci měli mít vodácké zkušenosti a bezpečně ovládat svoji kanoi. 

Pokud si nejste jisti, zda tento zájezd zvládnete, zavolejte nám nebo nám pošlete email a my Vám rádi poradíme. Před zájezdem doporučujeme zúčastnit se naší jednodenní Vodácké školy pro pokročilé nebo Víkendového vodáckého kurzu pro pokročilé vodáky.

Doprava: mikrobus
Pojedeme mikrobusy pro 9 osob. Naše mikrobusy Mercedes Sprinter nabízí dostatek pohodlí a prostoru pro nohy! V Albánii nejsou příliš kvalitní silnice, přesto nás mikrobusy dovezou všude, kam potřebujeme, mnohem rychleji, než by to zvládl autobus.
Místa srazu:
 • Praha - Opatov
 • Divišov - možnost parkování aut
 • Brno - D2 směr Bratislava
 • další nástupní místa po dohodě
Ubytování: kemp
Nocovat budeme v kempech (tam, kde je to možné) nebo "na divoko" (bivak), nepočítejte s každodením zázemím kempu (sprchy, toalety, hospoda). S teplou vodou můžete počítat 3. den v kempu na Valboně, 4. den v termálech Lengarice, 7.-9. den v kempech v Beratu a v Peshkopi.
Jídlo a pití: vlastní
Nákup základních potravin je v Albánii bez problémů. Proto není nutné vozit s sebou jídlo na celou akci. Ani by se nám vše nevešlo do mikrobusů. Stejné to je s alkoholem - dobrou pálenku i víno koupíte všude. Budeme se snažit co nejvíce zastavovat v místních restauracích, abyste ochutnali dobré albánské jídlo. Ceny při nákupu potravin i v restauracích jsou v Albánii stejné nebo nižší, než v Česku.
V ceně je zahrnuto:
 • doprava mikrobusem do Albánie i po Albánii
 • program zájezdu
 • služby řidičů a průvodců na vodě i na souši
 • pronájem vodáckého vybavení (nafukovací kanoe Baraka, pádlo, plovací vesta, helma, loďák)
 • doprava vodáckého vybavení
 • kempovné 3x
 • pojištění CK proti úpadku
 • pojištění zapůjčených lodí proti poškození, či ztrátě (pouze v případě, že účastníci dodržují stanovený program a jedou společně s průvodcem)
V ceně není zahrnuto:
 • cestovní pojištění (nutné pro země mimo EU!) - cestovní pojištění do Albánie si u nás můžete k zájezdu objednat za 35 Kč/osoba/den.
 • stravování
 • vstupné do různých památek
 • splavenky (možná budeme platit na Osumu - ca. 4 EUR)
 • vodácké oblečení (na akci doporučujeme mít neopren "Long john", neoprenové boty a vodáckou bundu - možno zapůjčit od Povody)

Pozn.: Program zájezdu se může změnit v závislosti na počasí a vodních stavech řek či jiných aktuálních podmínkách. V takovém případě do programu zařadíme jiné řeky či aktivity, které svým charakterem odpovídají.