FRANCIE - S dětmi po řekách francouzského středohoří i Provenece

Popis zájezdu

Průzračné řeky, hluboké kaňony, starobylá městečka s kamennými domy a úzkými uličkami, krásné počasí, výborné víno a francouzské sýry - to jsou řeky francouzského středohoří.

 • řeky Allier, Chassezac, Ardeche a Drôme
 • vodácká polopenze
 • zajímavosti: skalní most Pont d’Arc, městečko sopouchů Le Puy en Velay
 • téměř vždy 2 noci v jednom kempu - méně bourání a stavění stanů, minimum přejezdů
 • doporučujeme pro rodiny s dětmi

Pro skupiny od 7 osob rádi zrealizujeme akci na míru - možnost volby termínu, zkrácení nebo prodloužení programu.

Program zájezdu

1.
den
Odjezd z České republiky v odpoledních hodinách, noční přejezd do Francie.
2.
den

Dopoledne dorazíme do kempu k řece Allier, kde se ubytujeme na 2 noci a odpočineme si po dlouhé cestě.

Na rozcvičení splujeme úsek se snadnými peřejemi a proplujeme malebným městečkem Chilhac, jehož kamenné domky jsou přilepené na skále nad řekou a také město Lavoute-Chilhac s klášterem ze 14. století, obklopeném ze všech stran obloukem řeky.

3.
den
Dnes splujeme další úsek řeky Allier, čeká nás více peřejí i tekoucí vody. Průzračná voda, skály podél řeky, staré kamenné kostely. Vystupovat z vody budeme přímo v našem kempu. Odpoledne možnost výletu do nedalekého města Le Puy en Velay, které je vybudované kolem vyhaslých sopouchů. Také v krajině okolo města uvidíme mnoho malých sopečných "Řípů"
4.
den

Ráno zabalíme stany a přejedeme k řece Chasezzac, přítok Ardeche, která nás povede pod vysokými skalními stěnami vyrůstajícími přímo z vodní hladiny. Po cestě navštívíme jeskyni s netopýry a na závěr napínavá plavba skrz skalní žebra. Po doplutí přejedeme do kempu u řeky Ardeche. 

5. - 6.
den

Dnes nás čeká nejoblíbenější řeka Francie – Ardeche. Poplujeme pod jedním z největších (doslova) přírodních šperků Francie - skalním mostem Pont d´Arc, pod kterým Ardeche protéká. Ale i zbytek plavby kaňonem, ve kterém strávíme dva dny i jednu noc, je doslova dechberoucí – podél řeky se zdvihají vysoké vápencové skalní stěny a řeka se mezi nimi kroutí v ostrých zatáčkách. 

Nocovat budeme na tábořišti přímo v kaňonu bez přístupu autobusu, věci si tedy povezeme s sebou v barelu (jedná se o vybavené tábořiště, budete potřebovat jenom spacák, nějaké oblečení a jídlo – vodu a stany nalezneme na místě).

7.
den
Ráno se vydáme přímo z kempu na plavbu po řece Drôme. Řeka se svižně kroutí štěrkovým korytem a do cesty nám postaví i několik krátkých peřejek. Z dálky budeme obdivovat majestátní vápencové stěny přírodního parku Vercors. Po doplutí se vrátíme zpět do kempu.
8.
den
Poslední den zakončíme dalším úsekem řeky Drôme. Plavbu zahájíme ve městečku Die. Po procházce křivolakými uličkami města se zastavíme na místních farmářských trzích, kde můžeme obdivovat 1000+1 různých tvarů a barev sýrů a nakoupit poslední litry vynikajícího francouzského vína. Poté nasedneme do lodí a poplujeme zpět do kempu, odkud se vydáme na dlouhou cestu domů.
9.
den
Příjezd do České republiky v dopoledních hodinách.

Není-li uvedeno jinak, plujeme na lehko (zavazadla jsou převážena po souši autobusem nebo doprovodným vozidlem, v lodi si vezeme jen oblečení a jídlo nutné pro daný den).

Další informace

Náročnost zájezdu: mírná obtížnost

Vybrané řeky jsou nenáročné, max. do obtížnosti WW 1. Zájezd je vhodný i pro začátečníky a rodiny s dětmi (ca od 7 let). Poplujeme na plastových kanoích Samba, které jsou stabilní a přitom mají vynikající jízdní vlastnosti.

Doprava: autobus

Do Francie pojedeme klimatizovaným autobusem. Velikost skupiny je omezena na 30 osob, autobus nikdy nejede plný a máte tak při cestě větší pohodlí. Počítejte prosím s delší cestou autobusem, do Francie je to daleko. Na druhou stranu jsme u tohoto zájezdu minimalizovali přejezdy tak, abychom strávili co nejméně času v autobuse.

Při nižším počtu přihlášených vypravíme naše 9-místné mikrobusy Mercedes, ve kterých je dostatek místa na nohy i pro ty největší dlouhány.

Ubytování: kemp

Po celou dobu zájezdu budeme ubytováni v kempech ve vlastních stanech. Kempy ve Francii jsou pěkné a na velmi dobré úrovni, v každém kempu nalezneme toalety i sprchy. Budeme téměř vždy dvě noci v jednom kempu.

Na řece Ardeche budeme nocovat v kempu přímo v kaňonu, kam nedojede autobus, věci na 1 noc si tedy povezeme v lodích. Jedná se však o vybavené tábořiště, takže vodu i stany nalezneme na místě. Lodní vaky a barely Vám samozřejmě zapůjčíme. 

Jídlo a pití: polopenze

Na zájezdu zajišťujeme vodáckou polopenzi v naší polní kuchyni. Bohatá snídaně formou švédského stolu, večeře jednoduché a chutné, pokud možno z čerstvých místních surovin. Stravování začíná večeří 2. den a končí snídaní 8. den. Obědy a svačiny (většinou na vodě) si zajišťujete sami. Na řekách nepotkáme žádné občerstvení, proto svačinu do lodi s sebou!

Možnost nákupu potravin (a dobrého francouzského vína) bude téměř každý den, proto není potřeba s sebou vozit zásoby na celý týden. Ceny v obchodech jsou mírně vyšší než v ČR.

 

V ceně je zahrnuto:
 • doprava klimatizovaným autobusem do Francie i po Francii (v případě malého počtu zájemců může být autobus nahrazen mikrobusem)
 • služby vodáckého průvodce na vodě i na souši
 • pronájem vodáckého vybavení (plastová kanoe Samba, pádlo, plovací vesta, barel)
 • vodácká polopenze (6x snídaně a 6x večeře, připravovaná v naší polní kuchyni)
 • ubytování v kempu 6 nocí
 • pojištění CK proti úpadku
 • pojištění zapůjčených lodí proti poškození, či ztrátě (podmínkou je, že účastníci dodržují stanovený program a jedou po vodě společně s průvodcem)
V ceně není zahrnuto:
 • vstupné do památek a přírodních zajímavostí
 • pojištění léčebných výloh (kartička vaší pojišťovny Vám zajistí ošetření v zemích EU, ale hradíte jistou spoluúčast). K zájezdu si můžete za 27 Kč/den přiobjednat cestovní pojištění, ze kterého se hradí tato spoluúčast a další záležitosti, na které kartička vaší pojišťovny nestačí.

Pozn.: Program zájezdu se může změnit v závislosti na počasí a vodních stavech řek či jiných aktuálních podmínkách. V takovém případě do programu zařadíme jiné řeky či aktivity, které svým charakterem odpovídají.