DUNAJ a ramena Dunaje - Slovensko/Maďarsko

Popis zájezdu

 • Dunaj v mnoha různých podobách - jedinečná řeka
 • široký Dunaj nad Bratislavou tekoucí až 12 km/hod, pláže na koupání
 • spleť dunajských ramen s mírným proudem i několika sjízdnými stupni 
 • ubytování v pěkných kempech i tábořištích
Pro skupiny od 12-ti osob rádi zrealizujeme akci na míru - možnost volby termínu, zkrácení nebo prodloužení programu.

 

Program zájezdu

1.
den

Sraz navečer v Čunovo v kempu Divoká Voda na ostrově u slalomového kanálu ve vodním dílu Gabčíkovo.  Kanál s divokou vodou, který je tréninkovým terénem pro nejlepší raftaře a kajakáře. Zde budeme spát 2 noci. 

Večer můžeme zajet auty nebo autobusem do Bratislavy a navštívit centrum města, kde se koná mnoho open-air koncertů a dalších akcí (více na http://bkis.sk/). Nebo navštívit jeden z nejstarších parků v Evropě Sad Janka Krala.

2.
den
Ráno necháme stát stany v kempu a vydáme se místní dopravou do příjemného rakouského městečka Hainburg (kde si uděláme krátký rozchod na hrad), které hlídá dunajskou bránu. Proběhne zaškolení začátečníků a připomenutí bezpečnosti na vodě, poté vyplujeme po širokém Dunaji. Po několika kilometrech zastavíme pod hradem Děvín na soutoku Dunaje s Moravou, kde se naobědváme v příjemné restauraci (za slovenské ceny). Po obědě nás silný proud Dunaje rychle donese do Bratislavy. Při plavbě ještě můžeme zastavit ke koupání na některé ze štěrkových pláží. Následně se vrátíme do našeho kempu v Čunovo.
3.
den
 Dopoledne se zabalíme a doplníme zásoby na další cestu. Poté, co se nabažíme pohledu na zručnost místních vodáků na kanále, se nalodíme a vyrazíme po proudu starého koryta Dunaje. Za chvíli nám civilizace zmizí z dohledu a my odbočíme do dunajských ramen. Svižný proud nás brzy donese do příjemného maďarského tábořiště. Jídla je zde omezený výběr, platit můžete i EURy.
4.
den
Vydáme se napospas divočině dunajských luhů. Naším hlavním cílem bude neztratit se v rozvětvené síti ramen a dorazit večer na správné místo - tábořiště pod hrází nedaleko obce Kisbodak. Během dne se nesetkáme s civilizací, vše potřebné (svačinu, pití), si musíme vézt s sebou v lodích.
5.
den

Na rozdíl od předchozího dne je zde bludiště ramen přehlednější, voda klidnější, zato občasné peřeje budou mít silnější tah. Úsek zakončíme u obce Asványráro, kde se utáboříme v místním kempu. 

Večer můžeme posedět v nefalšované halászczárde - maďarské rybí restauraci - a ochutnat místní lidové rybí speciality. 

6.
den
V dnešní etapě se soustava ramen změní k nepoznání - pojedeme prozkoumat jedinečné prostředí nedávno zatopeného lesa, který svojí atmosférou připomíná tropické mangrovy. Na konci dne se ramena spojí do jednoho toku, který nás donese až do hlavního řečiště Dunaje - s lodní dopravou, po kterém doplujeme k našemu dnešnímu cíli - obci Medveďovo. Jelikož zde není kemp, přesuneme se hromadnou dopravou do tábořiště v obci Vojky, odkud bude začínat naše další etapa.
7.
den
Dnes budeme moci porovnat maďarská ramena, ve kterých jsme strávili předchozí dny, s těmi slovenskými. I po výstavbě vodního díla Gabčíkovo zde zůstalo několik přírodních rezervací plných života. Skrze ně doplujeme do obce Bodíky, kde naši plavbu zakončíme.

Není-li uvedeno jinak, plujeme na lehko (zavazadla jsou převážena po souši autobusem nebo doprovodným vozidlem, v lodi si vezeme jen oblečení a jídlo nutné pro daný den).

Další informace

Náročnost zájezdu: mírná obtížnost
Na splouvaných úsecích na nás nečekají žádné zvláštní nástrahy, náročnost je ZW (s pár místy WW1-). Akce je proto vhodná pro začátečníky i pokročilé, případně i pro rodiny s dětmi (ca. od 7 let).
Doprava: vlastní doprava

Doprava osob na místo srazu je možná buď vlastním autem (parkování v prvním kempu je možné), vlakem nebo autobusem.

 • Vlastní auto - autem dojedete do prvního kempu v Čunovo, zde necháte auto zaparkované. V pátek naše akce končí v nedaleké obci Bodíky.
 •  
 • Vlak/autobus - do Čunovo jedou vlakové i autobusové spoje. Další krátké přejezdy v průběhu akce jsou naplánovány hromadnou dopravou a budeme je absolvovat všichni společně. Akci zakončíme v kempu u kanálu Čuňovo, odkud je dobré spojení zpět do Bratislavy a dále do Česka.

Majitele automobilů za příspěvek na naftu na konci (nebo během) týdne odvezeme zpět k jejich autům. Pro velké skupiny rádi zajistíme i dopravu autobusem.

Ubytování: kemp
Ubytováni budeme po celou dobu v kempech, kempy jsou zde na slušné úrovni. I v Maďarsku je možné za kempy platit EURy.
Jídlo a pití: vlastní

Stravování je ve Vaší režii. Doporučujeme vzít si s sebou malý skladný vařič typu VAR nebo Campingaz, na kterém si můžete uvařit večeři nebo čaj k snídani. V některých kempech (ca. 3x) je možnost dát si něco k jídlu. 

Doplnění zásob bude možné na začátku akce v Čunovo nebo v Bratislavě. V dunajských ramenech Vám, v případě potřeby, jídlo nakoupí řidič doprovodného vozidla během dne. Jinak se doporučujeme zásobit na další den.

V ceně je zahrnuto:
 • pronájem a doprava vodáckého vybavení (kanoe Samba, pádla, vesty, barely na drobnosti)
 • přeprava zavazadel doprovodným vozidlem po břehu
 • služby průvodce na vodě a řidiče doprovodného vozidla po celou dobu akce
 • doprava vodáckého vybavení na řeku a zpět
 • pojištění zapůjčených lodí proti poškození, či ztrátě (pouze v případě, že účastníci dodržují stanovený program a jedou společně s průvodcem)
V ceně není zahrnuto:
 • cestovní pojištění (kartička vaší pojišťovny Vám zajistí ošetření v zemích EU, ale hradíte jistou spoluúčast). K akci si můžete za 27 Kč/den přiobjednat cestovní pojištění, ze kterého se hradí tato spoluúčast a další záležitosti, na které kartička vaší pojišťovny nestačí.
 • strava a pitný režim
 • poplatky za ubytování v kempech (ca. 4 EURa/noc)
 • neopreny - možnost jejich zapůjčení od Povody (půjčujeme neopreny Long John, neoprenové boty a vodácké bundy)
 • doprava osob na Slovensko a zpět

 

Pozn.: Program akce se může změnit v závislosti na počasí a vodních stavech řek či jiných aktuálních podmínkách. V takovém případě do programu zařadíme jiné řeky či aktivity, které svým charakterem odpovídají.