SLOVENSKO - Hron, Orava, Váh

Popis zájezdu

 • Hron, Orava, Váh - tři slovenské řeky, které stojí za návštěvu. 
 • po celou dobu plavby příjemně tečou, téměř žádné jezy
 • několik pěkných peřejí, ale nic těžkého
 • překrásné okolí řek - Tatry i Fatra na obzoru, Oravský Hrad, Starhrad, Strečno
 • akce je určena pro lehce pokročilé vodáky

 

Pro skupiny od 12-ti osob rádi zrealizujeme akci na míru - možnost volby termínu, zkrácení nebo prodloužení programu.

Program zájezdu

1.
den

Sejdeme se ve večerních hodinách v kempu v Nemecké na řece Hron, kde strávíme 2 noci.

2. - 3.
den

První dva dny na nás čeká řeka Hron. Před vyplutím proběhne zaškolení začátečníků a zopakování bezpečnostních pravidel na vodě pro všechny.

Za dva dny splujeme úsek z Brezna k peřeji Vlkanová. V okolí řeky je pěkná kopcovitá krajina. Proplujeme Banskou Bystricí a peřej Vlkanová má pro nás na závěr připravena pár větších vln, zde na nás čeká kemp ve "westernovém" stylu. 

4.
den
V úterý se přesuneme na Váh, splujeme si pěkný úsek v okolí Ružomberoku. Čeká nás rychlý proud a hezké vlnky, na oběd zastavíme ve výborné restauraci, kde si pochutnáme na slovenských specialitách všeho druhu. Po doplutí do Kraľovan přejedeme vláčkem do kempu na řece Oravě v Oravském Podzámku, kde strávíme zbylé noci.
5. - 6.
den
Další dva dny strávíme na řece Oravě. První den ráno vyjedeme vláčkem proti proudu a poplujeme z Nižnej do Oravského Podzámku. Orava je v tomto úseku široká příjemně tekoucí řeka bez větších záludností, s několika snadnými peřejemi na rozcvičení. Kempovat budeme nedaleko impozantního Oravského Hradu, kdo bude chtít, může ho i navštívit. Druhý den vyplujeme z Oravského Podzámku do Kraľovan. Zpět do kempu se vrátíme vlakem.
7.
den

Ráno se přesuneme vlakem do Vrůtek. Poslední den opět vyplujeme na Váh, tentokrát poplujeme z Vrůtok do Strečna. Bude to pěkné vyvrcholení našeho vodáckého putování - proud znovu zrychlí, pohoupají nás velké vlny a naše vodácké schopnosti prověří několik peřejí, třeba peřej Markita, která může mít náročnost až WW2. Protože už jsme na vodě šestý den a celý týden jsme pilně trénovali, splujeme vše "s prstem v nose".

Na závěr nás čeká bonus v podobě vyhlídky na dva hrady - Starhrad a Strečno, které můžeme i navštívit. Po doplutí vyrazíme k domovu.

Není-li uvedeno jinak, plujeme na lehko (zavazadla jsou převážena po souši autobusem nebo doprovodným vozidlem, v lodi si vezeme jen oblečení a jídlo nutné pro daný den).

Další informace

Náročnost zájezdu: mírná obtížnost
Splouvané řeky jsou bez větších záludností, vyznačují se příjemně tekoucím proudem bez jezů s občasnými peřejemi o maximálně náročnosti WW2. Akce je vhodná pro mírně pokročilé vodáky, ale zvládnou ji i odvážní začátečníci a rodiny s dětmi ca od 7 let. 
Doprava: vlastní doprava

Na tento zájezd se můžete vydat vlastní dopravou. My Vám přivezeme vybavení a pomůžeme s převážením aut mezi řekami. 

Vaše možnosti dopravy jsou:

 • vlastním autem (auto použijete i k přesunům mezi jednotlivými řekami v průběhu akce)
 • hromadnou dopravou - vlakem/autobusem (na začátek akce do Nemecké se dostanete snadno přes Banskou Bystrici, dobré spojení je i zpět ze Strečna s přestupem v Žilině).

Přesuny mezi řekami pak probíhají společně podle možností skupiny - kdo přijel vlastním autem, jede svým autem, kdo přijel vlakem/autobusem využije veřejnou dopravu - etapy jsou plánovány tak, aby vždy existoval vhodný vlakový nebo autobusový spoj pro přesun mezi řekami, na nástupní nebo z výstupního místa.  

Ubytování: kemp

Ubytováni budeme po celou dobu v kempech ve vlastních stanech (v případě zájmu lze stan zapůjčit od Povody). Všechny kempy nabízí hezké zázemí, wc a teplá sprcha je samozřejmostí. Vždy najdeme v kempu, případně poblíž kempu také restauraci. Jednu noc strávíme v kempu, který je laděn do westernového stylu, jehož součástí je také "westernová" restaurace, kterou určitě nesmíme vynechat. 

Jídlo a pití: vlastní

Stravování je ve Vaší režii. Doporučujeme vzít si s sebou malý skladný vařič typu VAR nebo Campingaz, na kterém si můžete uvařit večeři nebo čaj k snídani. V kempech je téměř vždy možnost dát si něco k jídlu. Doplnění zásob bude možné téměř každý den.

V ceně je zahrnuto:
 • služby vodáckých průvodců na vodě i na souši
 • pronájem vodáckého vybavení (plastová kanoe Samba, pádlo, plovací vesta, do kanoe barel)
 • možnost objednat místo Samby nafukovací kanoi Baraka (stabilnější, ale pomalejší), objednávejte při přihlašování na akci
 • doprava lodí na Slovensko a po Slovensku
 • přeprava bagáže z kempu do kempu, zatímco plujete po řece
 • pojištění zapůjčených lodí proti poškození, či ztrátě (pouze v případě, že účastníci dodržují stanovený program a jedou společně s průvodcem).
V ceně není zahrnuto:
 • poplatky za kempy
 • stravování
 • pojištění léčebných výloh (kartička vaší pojišťovny Vám zajistí ošetření v zemích EU, ale hradíte jistou spoluúčast). K zájezdu si můžete za 27 Kč/den přiobjednat cestovní pojištění, ze kterého se hradí tato spoluúčast a další záležitosti, na které kartička vaší pojišťovny nestačí.
 • vstupné do hradů a zámků
 • neopreny - možnost jejich zapůjčení od Povody (půjčujeme neopreny Long John, neoprenové boty a vodácké bundy)
 • doprava osob na Slovensko a zpět

Pozn.: Program akce se může změnit v závislosti na počasí a vodních stavech řek či jiných aktuálních podmínkách. V takovém případě do programu zařadíme jiné řeky či aktivity, které svým charakterem odpovídají.