MORAVSKÉ ŘEKY A JEJICH ZAJÍMAVOSTI - Morava, Baťův kanál, Dyje - dětská voda

25. - 31. 7. 2020
Mikrobus,Vlastní doprava
Zrušený

• Moravské řeky, které nejsou přeplněny vodáky
  • krásná příroda řek Morava a Dyje - meandry, slepá ramena, lužní les, možnost potkat bobry, ledňáčka či volavky
  • CHKO Litovelské Pomoraví - původní koryto Moravy nám připraví dobrodružství jako v pralese
  • zdymadla Baťova kanálu
  • plavba Lednicko-Valtickým areálem po Zámecké Dyji
  • vodácká polopenze

Pro skupiny od 12-ti osob rádi zrealizujeme akci na miru - možnost volby termínu, zkrácení nebo prodloužení programu.

V odpoledních hodinách odjezd z Prahy, možnost nástupu kdekoliv po cestě. Večer si u ohýnku povíme, co vše nás v průběhu týdne čeká.

Druhý den ráno si rozdělíme vodácké vybavení a proběhne zaškolení začátečníků. Na rozpádlování si dáme úsek z Postřelmova do Vily Háj.

Z počátku teče řeka bystře v kamenitém korytě, postupně se uklidňuje. Na oběd zastavíme ve výborné hospůdce v Leštině a jez Lukavice bude první zkouškou naších vodáckých dovedností. Kemp u Vily Háj nabízí nejen bufet a teplou sprchu, ale je zajímavý sám o sobě. Rozkládá se v zahradě secesní vily (kulturní památky), součástí areálu je i vodní elektrárna

Budeme pokračovat po proudu, během plavby zastavíme na koupání v Mohelnické pískovně s čistou a teplou vodou. Poté proplujeme náhonemna jehož vyústění je jednoduchá slalomka. Odtud to je již kousek do kempu na Nových Mlýnech, kde budeme dnes nocovat

Další den se vydáme na krátkou trasa, která nás zavede do CHKO Litovelské Pomoraví, na začátku nás čeká jediný jez - Templ - a potom již vplujeme do nedotknuté moravské divočiny.

Odpoledne strávíme v Litovli, která se rozkládá na 7 ramenech řeky Moravy a tak bývá někdy nazývána "Moravské Benátky". Můžete vyrazit do města, na místní koupaliště nebo strávit čas v dětském zábavním parku. K večeru nasedneme do autobusu a přejedeme na dolní úsek Moravy.

Ráno nasedneme v kempu do lodí a vydáme se na plavba romantickým korytem řeky Moravy, ta zde meandruje mezi písčitými břehy a zavede nás do přírodní rezervace Oskovec. Po doplutí se vrátíme autobusem zpět do kempu.

Dnes můžeme opět nasednout do lodí přímo v kempu, čeká na nás však úplně jiný trasa, splouvat budeme historickou vodní cestu - Baťův kanál. Během této netradiční plavby dvakrát překonáme zdymadlo, budeme se míjet s motorovými čluny a ve Strážnici můžeme navštívit jedinečný skanzen a dozvědět se něco o životě našich předků.

Po doplutí nasedneme do autobusu a přejedeme do kempu k řece Dyji, kde strávíme poslední noc.

Poslední den se vydáme na plavbu po řece Dyji, vybrat si budeme moct z plavby po klasické Dyji a nebo odbočíme do koryta Zámecké Dyje, které nás dovede přímo do Lednice, památky UNESCO.

Odpoledne nasedneme do autobusu a vydáme se zpět na cestu domu.

Na splouvaných úsecích na nás nečekají žádné zvláštní nástrahy. Naši průvodci na začátku zaškolí začátečníky a zopakují pravidla bezpečnosti na vodě, po celou dobu plavby budou pomáhat na jezech a dalších těžkých místech.

Akce je proto vhodná pro začátečníky i pokročilé, případně i pro rodiny s dětmi (od 3 let).

Doprava: mikrobus,vlastní doprava

Na tento zájezd vypravíme 9-místné mikrobusy Mercedes, ve kterých je dostatek místa na nohy i pro ty největší dlouhány, nemusíte si tak lámat hlavu s dopravou z kempu na start nebo z cíle do kempu ani s přepravou mezi jednotlivými řekami či s převážením aut. Při vyšším počtu přihlášených vypravíme klimatizovaný autobus.

Pokud chcete na zájezd přijet vlastní dopravou (auto, veřejná doprava), je to možné, sleva 500 Kč/osoba.

• SÁZAVA - Český Šternberk - loděnice Samba
  • Praha - Opatov
  • Veltruby (Kolín)
  • MORAVA - Postřelmov
  • další nástupní místa po dohodě

Ubytováni budeme v kempech ve vlastních stanech. Ve všech kempech najdeme sprchu a wc, v některých kempech na nás čeká kiosek či restaurace.

Pokud nemáte vlastní stan, můžete si jej za malý příplatek půjčit od Povody.

Jídlo a pití: polopenze

Pro vaše pohodlí na zájezdu zajišťujeme vodáckou polopenzi v naší polní kuchyni. Bohatá snídaně formou švédského stolu, večeře jednoduché a chutné, pokud možno z čerstvých místních surovin. Stravování začíná večeří 1. den a končí snídaní 7. den.

Obědy a svačiny (většinou na vodě) si zajišťujete sami. Jelikož vybrané úseky řek nepatří mezi "vodácké klasiky", na které jsme z Čech zvyklí, na některých úsecích nepotkáme kiosek ani jiné občerstvení. Na cestu na vodě je tedy dobré mít připraveno vlastní jídlo, ideálně takové, které si lze sníst na lodi. Možnost nákupu základních potravin (pečivo apod.) bude téměř každý den, proto není potřeba s sebou vozit větší zásoby.

• pronájem a doprava vodáckého vybavení (kanoe Samba, pádla, vesty, barel)
  • doprava tam a zpět a podél řek
  • 6x vodácká polopenze (začínající 1. den večeří a končící 7. den snídaní)
  • poplatky ze kempování
  • zajistíme lavičky k ohni, sekeru, pilu, sportovní náčiní (míč, frisbee apod.)
  • obědy
  • pitný režim apod.