OTAVA

Termín
Počet dní
Základní / dětská cena
Doprava
19. - 23. 8. 2020
5 dní
2 860 Kč / 2 250
Vlastní doprava
Již proběhlo

Popis zájezdu

 • čistá a průzračná voda, Otava vzniká soutokem říček Vydry a Křemelné v srdci Šumavy
 • mnoho sjízdných jezů, cvičná (ale lehká) peřej ve Strakonicích = zábava i trocha adrenalinu na vodě
 • pěkné okolí řeky, historické i technické zajímavosti (hrad Rabí, muzeum vorařství, Žižkův pomník u Sudoměře u Tábora,...)
 • vhodné i pro začátečníky, po rodiny s dětmi - naši průvodci Vás zaškolí, poradí a pomůžou na jezech

 

Pro skupiny od 12-ti osob rádi zrealizujeme akci na miru - možnost volby termínu, zkrácení nebo prodloužení programu.

Program zájezdu

1.
den

Sejdeme se na loděnici Půjčovny lodí Samba v Sušici, která je na ulici Pražská, u vjezdu do kempu pro auta. Auto můžete zaparkovat přímo u loděnice, pokud přijedete vlakem, od nádraží projdete skrz kemp k řece a po proudu řeky ca. 500 metrů dojdete na loděnici (kousek pod jezem). 

Rozdělíme vodácké vybavení a proběhne zaškolení. Nováčky naučíme základním vodáckým dovednostem, které budou moci pilně trénovat po zbytek týdne. Zkušeným vodákům připomeneme zásady bezpečnosti na vodě. Hned na úvod nás pohoupe pěkná šlajsna sušického jezu a poté nás svižně proudící řeka Otava odnese pod největší  zříceninu v Čechách – hrad Rabí. Zde zastavíme na oběd a návštěvu hradu. Odpoledne budeme pokračovat v plavbě až do Horažďovic, kde se ubytujeme v kempu. 

2.
den
Dnešní etapa nás zavede do Střelských Hoštic a dále do Katovic, kde zakempujeme. Během dnešní etapy nás čeká větší množství jezů, většinu z nich splujeme, a u těch nesjízdných si vysvětlíme, proč jsou některé jezy nebezpečné a jak to poznat. Ve Střelských Hošticích, kde zastavíme na oběd, můžeme navštívit muzeum vorařství a odpoledne uděláme ještě krátkou odbočku po souši za kamenným Žižkovým mostem, který se dříve klenul přes staré koryto řeky Otavy a dnes stojí na suchu. Odpoledne dorazíme do pěkného kempu v Katovicích
3.
den
Než doplujeme do města Strakonice, čeká nás krátká slalomová trať. I začátečníci tuto peřej (jednoduchá) po tréninku předchozích dní jistě sjedou s prstem v nose. Po levici mineme strakonický měšťanský pivovar Dudák a zastavíme nad nebezpečným Pětikolským jezem ve Strakonicích, kde si uděláme pauzu na oběd. Pod Strakonicemi se řeka Otava uklidňuje a pomalu meandruje až na tábořiště Slaník, kde si dáme pivo točené do "mražených půllitrů". Poté doplujeme do kempu Štěkeň, kde budeme dnes tábořit.
4.
den
Po překonání několika jezů doplujeme do Žižkovy Sudoměře, kde zajdeme na oběd do místní rodinné hospůdky. Hned po obědě pro nás řeka Otava připravila prověrku našich dovedností v podobě dvousetmetrové peřejky. Zanedlouho poté doplujeme k soutoku Otavy s Blanicí a to znamená, že jsme ve Švejkově Putimi, kde se utáboříme.
5.
den

Z Putimi doplujeme za dopoledne do historického města Písku, kde naši plavbu ukončíme. Rozloučíme se a vyrazíme k domovům.

Doporučujeme před odjezdem nevynechat prohlídku města Písku, ve kterém kromě nejstaršího kamenného mostu v ČR najdete každé léto i sochy z písku. 

Další informace

Náročnost zájezdu: mírná obtížnost
Na splouvaných úsecích na nás nečekají žádné zvláštní nástrahy, náročnost je ZW (s pár místy WW1-). Naši průvodci na začátku zaškolí začátečníky a zopakují pravidla bezpečnosti na vodě, po celou dobu plavby budou pomáhat na jezech a dalších těžkých místech. Akce je proto vhodná pro začátečníky i pokročilé, případně i pro rodiny s dětmi (od 3 let).
Doprava: vlastní doprava

Doprava účastníků na začátek akce do Sušice a zpět z Písku je možná buď vlastními auty (parkování v kempu v Sušici je možné za malý poplatek), nebo vlakem, případně autobusem. 
Po domluvě s průvodci převezeme řidiče během (nebo na konci) zájezdu zpět k autům a svezeme je do Písku (za malý příspěvek na naftu).

Místa srazu:
 • Otava_Sušice
Ubytování: kemp
Vodácká tábořiště na Otavě jsou již na dobré úrovni. Všechny kempy (mimo jedné vyjímkyú, kde budeme nocovat, nabízí splachovací záchody i teplou sprchu.Na své si přijdou sportovci, kteří si mohou v kempech zahrát třeba volejbal nebo nohejbal (Katovický Otavský Ráj).
Jídlo a pití: polopenze

Pro vaše pohodlí na zájezdu zajišťujeme vodáckou polopenzi v naší polní kuchyni. Bohatá snídaně formou švédského stolu, večeře jednoduché a chutné, pokud možno z čerstvých místních surovin. Stravování začíná večeří 1. den a končí snídaní 5. den. Obědy a svačiny (většinou na vodě) si zajišťujete sami, každý den se cestou zastavíme v některém z kiosků nebo hospůdce, kterých je na řece dostatek. 

Možnost nákupu základních potravin (pečivo apod.) bude téměř každý den, proto není potřeba s sebou vozit větší zásoby.

 

V ceně je zahrnuto:
 • pronájem a doprava vodáckého vybavení (kanoe Samba, pádla, vesty, barely)
 • služby vodáckého průvodce na vodě 
 • převoz zavazadel doprovodným vozidlem po celou dobu akce
 • zajistíme lavičky k ohni, sekera, pila, sportovní náčiní (míč, frisbee apod.)
 • pojištění zapůjčených lodí proti poškození, či ztrátě (pouze v případě, že účastníci dodržují stanovený program a jedou společně s průvodcem)
 • vodáckou polopenzi (začínající večeří 1.den a končící snídaní 5.den)
V ceně není zahrnuto:
 • poplatky za kempovné
 • pitný režim apod. 

Pozn.: Program akce se může změnit v závislosti na počasí a vodních stavech řek či jiných aktuálních podmínkách. V takovém případě do programu zařadíme jiné řeky či aktivity, které svým charakterem odpovídají.