RUMUNSKO - skutečný balkán pro dobrodruhy

Termín
Počet dní
Základní / dětská cena
Doprava
15. - 24. 5. 2020
10 dní
11 250 Kč / 10 950
Mikrobus
Zrušený

Popis zájezdu

 • 5 řek s příjemným proudem, bez jezů, nenáročné peřejky, okolo divoké hory
 • pěší výlety za přírodními krásami Rumunska (Râmetská soutěska, Ponorné hrady, jeskyně Huda Lui Papará)
 • návštěva Râmetského kláštera
 • bryndza a další dobroty na farmářských trzích v Cluj-Napoca

Pro skupiny od 9 osob rádi zrealizujeme akci na míru - možnost volby termínu, zkrácení nebo prodloužení programu.

Program zájezdu

1.
den

Odjezd z České republiky v poledních až odpoledních hodinách, čeká nás dlouhá cesta přes Slovensko a Maďarsko až do Rumunska.

2.
den
K ránu dorazíme do města Vatra-Dornei, kterým protéká řeka Bistrita, která vzniká soutokem řek Dorna a Bistrita Aurie. Ubytujeme se v kempu, který je dobře vybaven a odpočineme si. Poté nesedneme do auta a vyjedeme proti proudu řeky Dorna, kterou splujeme. Pohodová říčka nás dovede zpět do lázeňského města Vatra Dornei. Po plavbě se přesuneme do kempu, kde budeme spát celkem 3 noci.
Ve městě jsou bankomaty, hospůdky, obchody, pěkná kolonáda a lázeňský park na večerní procházky. Kemp je hezký(záchody, sprchy i místnost s plynovým vařičem jako kuchyňka).
3.
den
Vyrazíme na řeku Bistrita Aurie, která je spolu s Dornou druhou zdrojnicí řeky Bistrita. Čeká nás svižný proud a několik peřejek. Plavbu spojíme s řekou Bistrita, kdy proplujeme Vatrou Dornei, až nás svižný proud zavede do vesničky Zugreni. Poté přejedeme mikrobusy zpět do Vatry Dornei do našeho kempu.
4.
den
Dnes poplujeme dále po řece Bistrita. Mikrobusy přejedeme na místo, kde jsme končili druhý den(Zugreni) a poplujeme dále po proudu. Bistrita je již široká řeka. Nemusíme příliš pádlovat, protože nás ponese její rychlý proud. Naše vodácké schopnosti prověří dvě zákeřné peřejky (WW2). Po doplutí se opět vracíme do kempu do Vatry Dornei.
5.
den
V tento odpočinkový den nasedneme do autobusu a vydáme se směrem k Râmetskému klášteru. Po cestě zastavíme ve městě Cluj-Napoca, které si projdeme a nakoupíme zde čerstvé potraviny na místních farmářských trzích. Spát budeme v kempu Gyopár poblíž kláštera u malebné vesničky Rimetea.
6.
den
Po prohlídce Râmetského kláštera se vydáme na dobrodružný výlet Râmetskou soutěskou. Cestou budeme brodit potok a překonávat skalní římsy pomocí ocelových lan a schodů. Dále nás čeká ca. 5-hodinové pěší putování k jeskyni Huda Lui Papara, kde z podzemí vytéká ponorná řeka. Spát budeme na přírodním tábořišti(na divoko) u řeky Aries.
7.
den
Dnes je na pořadu říčka Aries. Svižně tekoucí vápencová říčka místy skoro alpského charakteru bez jezů a regulace nás překvapí několika peřejemi náročnosti WW2. Po splutí řeky nás čeká delší přesun do centra pohoří Apuseny, kde budeme spát na přírodním tábořišti Glavoi.
Když nám bude přát čas, tak můžeme vystoupit v sedle Vartop a odkud se vydáme na krátký výlet(cca 3 hodiny, 9 km) do tábořiště Glavoi.
8.
den
Navštíme nejvyšší skalní portál Evropy - Ponorné hrady, který se náchází kousek od kempu. Ze skalní pukliny vysoké až 74 metrů vytéká řeka Ponor. Podél řeky se dá projít až na dno propasti. Cestu nejhezčími místy krasové planiny Padiš budete moct absolvovat s našim průvodcem, nebo si můžete zvolit jednu z několika tras různé obtížnosti, a toulat se po planině sami podle mapy.
Sraz u mikrobusu bude v odpoledních hodinách a následuje přejezd (cca 100 km, 2-3 hodiny) do tábořiště u řeky Crisul Repede.
9.
den
Na závěr jsme si připravili vodácky nejkrásnější řeku Rumunska - Crisul Repede. Řeka teče vápencovou soutěskou a krásnou přírodou. Čekají nás peřeje až WW2. Po cestě si protáhneme nohy kraťoučkou procházkou do obrovité jeskyně. Po doplutí naložíme vodácké vybavení a vydáme se na noční cestu do Česka.
10.
den
V ranních hodinách příjezd do České republiky.

Další informace

Náročnost zájezdu: střední obtížnost
Zájezd je určený pro mírně pokročilé vodáky. Pokud jste již někdy splouvali řeku na kanoi, měli byste program bez problémů zvládnout. Vybrané řeky a jejich úseky jsou za letní vody do obtížnosti WW2. Budeme je splouvat na osvědčených plastových kanoích Samba (jsou stabilnější než kanoe jiných značek). Na začátku zájezdu proběhne zaškolení, kdy si pádlování připomeneme a doplníme případné mezery.
Doprava: mikrobus
Pojedeme mikrobusy pro 9 osob. Naše mikrobusy Mercedes Sprinter nabízí dostatek pohodlí a prostoru pro nohy!
Místa srazu:
 • Praha - Opatov
 • Český Šternberk
 • Brno - D2 směr Bratislava
 • další nástupní místa po dohodě
Ubytování: kemp
Pokud je to možné, nocujeme v Rumunsku v kempech evropského standardu. 4x budeme spát v pěkném kempu se sprchou a splachovacím záchodem, 1x v tábořišti se suchým záchodem a 2x budeme nocovat na divoko
Jídlo a pití: vlastní
Stravování je ve Vaší režii. Často bude možnost najíst se v restauraci, občas ale nezbude než abyste si sami uvařili. Nákup základních potravin je v Rumunsku bez problémů, v polovině týdne budeme zastavovat na farmářskcýh trzích v Cluj-Napoce. Ceny jídla i pití jsou zde podobné jako v Česku, proto není nutné vozit s sebou jídlo na celou akci - ani by se nám nevešlo do autobusu.
V ceně je zahrnuto:
 • doprava mikrobusem do Rumunska a po Rumunsku
 • služby řidičů a průvodců na vodě i na souši
 • pronájem a doprava vodáckého vybavení (plastová kanoe Samba, pádlo, plovací vesta, barel)
 • nocleh v kempu 4x
 • pojištění CK proti úpadku
 • pojištění zapůjčených lodí proti poškození, či ztrátě (pouze v případě, že účastníci dodržují stanovený program a jedou společně s průvodcem)
V ceně není zahrnuto:
 • pojištění léčebných výloh (kartička vaší pojišťovny Vám zajistí ošetření v zemích EU, ale hradíte jistou spoluúčast). K zájezdu si můžete za 27 Kč/den přiobjednat cestovní pojištění, ze kterého se hradí tato spoluúčast a další záležitosti, na které kartička vaší pojišťovny nestačí
 • stravování
 • případné vstupné do kulturních a přírodních památek
 • vhledem k jarnímu termínu zájezdu doporučuje obstarat si neoprenový komplet, možnost zapůjčit od Povody 

Pozn.: Program zájezdu se může změnit v závislosti na počasí a vodních stavech řek či jiných aktuálních podmínkách. V takovém případě do programu zařadíme jiné řeky či aktivity, které svým charakterem odpovídají.

Podobné zájezdy

DUNAJEC A POPRAD - polsko-slovenské pomezí
4 dny
Plastové kanoe
25. - 28. 7. 2020
DUNAJEC A POPRAD - polsko-slovenské pomezí
Plastové kanoe
V tomto roce nemá termín
DUNAJ a ramena Dunaje - Slovensko/Maďarsko
7 dní
Plastové kanoe
1. - 7. 8. 2020
SLOVENSKO - Hron, Orava, Váh
7 dní
Plastové kanoe
11. - 17. 7. 2020