Rumunsko - doplňující informace k vodáckému zájezdu do Rumunska

Rumunsko - všeobecné informace o zemi

Rumunsko leží z větší části na Balkánském poloostrově mezi Ukrajinou, Moldavskem, Maďarskem, Srbskem, Bulharskem a Černým mořem. Největší řekou je zde Dunaj, který tvoří rumunskou hranici se Srbskem a Bulharskem. Vlévá se do Černého moře. Delta Dunaje je nejen rumunským národním parkem, ale patří také na seznam Světového přírodního dědictví UNESCO. Čeští turisté rádi putují do rumunských hor, např. Karpat a rozlehlého pohoří Fagaraš. Pro našince je zajímavá i oblast Banátu, kde čeští osadníci založili několik vesnic již v 19. století. Česká menšina žije v rumunském Banátu dodnes.

Podnebí je v Rumunsku spíše kontinentální, ale pobřežní část je ovlivňována mořem - je tedy vlhčí než vnitrozemí Rumunska. V létě zde můžete očekávat teploty kolem 22°C, v zimě pár stupňů pod nulou.

Rumunsko - Statistické údaje

Hlavní město: Bukurešť

Rozloha: 238 391 km

Počet obyvatel: 20 milionů

Úřední jazyk: rumunština

Náboženská příslušnost: pravoslavní 86,5%, římští katolíci 4,6%, reformovaní 3,2%. Bez vyznání je 0,2% populace.

Historie

Ve starověku pobývali na území dnešního Rumunska Dákové, začátkem 2. století se dostali pod nadvládu Říma. V středověké i novověké historii Rumunska se hranice Rumunska často měnily. O různé části území se přetahovali hlavně s Maďary, ale také např. s Bulhary. Často patřilo celé území pod cizí nadvládu (Turci, Rusové). Samostatné Rumunsko vzniklo v roce 1878, základem mu byla spojená knížectví - Moldavské a Valašské.

Po 2. světové válce patřilo Rumunsko do komunistického východního bloku. Politicky si však dokázalo prosadit do určité míry nezávislou politiku, např. se neúčastnilo invaze vojsk do Československa v srpnu 1968. Diktátora Ceaușescu svrhli a popravili v roce 1989. Tím byla odstraněna diktatura a Rumuni si od té doby budují svůj svobodný stát.

V roce 2004 se Rumunsko stalo členem NATO a v roce 2007 vstoupilo společně s Bulharskem do Evropské Unie.
 

Pamětihodnosti a zajímavosti v Rumunsku

Vatra Dornei

Vatra Dornei (18500 obyvatel) je lázeňské město obklopené horami, ležící na soutoku řek Bistrita a Dorna. První písemné zmínky o městě pochází ze 16. století, největší rozkvět zažilo v době, kdy spadalo pod Rakousko Uhersko (1775 - 1918). Kromě lázeňství je Vatra Dornei známé také jako lyžařské středisko.

Rimetský klášter

Rimetský klášter (Mănăstirea Râmeț) se nalézá v pohoří Trascau. Byl založen v roce 1214 dvěma mnichy, otcem Ghenadie a otcem Romulem. Nejstarší nástěnné malby ve starém kostele pochází ze 14. století.
V roce 1762 byl klášter zcela zničen rakousko-uherskou armádou, poté opraven a znovu zničen v roce 1785.Přesto de byl v 19. století klášter znovu obnoven a fungoval až do roku 1960, kdy byl komunisty zrušen a přeměněn na turistickou ubytovnu. V roce 1982 získala rumunská ortodoxní církev povolení k obnovení náboženské činnosti v klášteře. V témže roce započala stavba nového a většího kostela, který byl dokončen o 10 let později. Dnes v klášteře bydlí přbliženě 100 jeptišek a je to jedno z nejdůležitějších poutních míst pro rumunské věřící.

Ponorné hrady (Cetăţile Ponorului)

Ponorné hrady jsou tři propasti ve vápencovém pohoří Apuseni hluboké až 120 metrů, propojené jeskyněmi. Vše vytvořila ponorná řeka, která se příhodně jmenuje Ponor.  Jeskyněmi lze projít až na dno propasti, místy jsou jeskyně vysoké až 40 metrů. V jedné z propastí je navíc i největší jeskynní portál Evropy - Ponorului, který je vysoký 74 metrů.


Cestování do Rumunska

Důležité kontakty:

Velvyslanectví České republiky v Bukurešti

 Str. Ion Ghica 11, Bucuresti 030045, Sector 3

Telefon: +4021/3039230

Nouzová linka:  +40744/564676

Policie: 955
Požární služba: 981
Lékařská záchranná služba: 961

Jednotná nouzová linka - 112

Doklady:

Na cestu potřebujete platný pas nebo občanský průkaz.

Cestovní pojištění:

Kartička vaší pojišťovny (Evropský průkaz pojištěnce) Vám zajišťuje ošetření ve zdravotnických zařízeních EU. Případnou spoluúčast platíte ve stejném rozsahu, jako místní obyvatelé. Cestovní pojištění, které byste si museli přikoupit k tomu, navíc hradí např. transport do ČR, repatriaci tělesných ostatků, dále péči poskytnutou i privátním zdravotnickým zařízením nebo úhradu spoluúčasti, na které se podílí pacient. Necháme na vašem uvážení, zda cestovní pojištění uzavřete nebo ne. (Není to drahá záležitost, jedná se o částky v řádu desetikorun denně, proto to spíše doporučujeme.)

Z webu Ministerstva Zahraničních Věcí:

V Rumunsku je třeba počítat s poněkud horší úrovní lékařské péče, zejména v zařízeních mimo Bukurešť. Je možné využít i služeb soukromých klinik /Biomedica, Medlife, Medicover atd./, kde jsou podmínky o poznání lepší a ceny vyšší než u smluvních lékařů. V případě komerčního připojištění, však pojišťovny většinou tyto náklady hradí, je to však nutné předem konzultovat s českou pojišťovnou

Měna: 

V Rumunsku se platí "nový lei" (značka RON). Kurz je ca. 6,1 lejů/1 korunu. Na výměnu je nejlepší mít EURa, nebo si s sebou vezměte embasovanou platební kartu, ze které si vyberete u bankomatu (poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí bývá 150 Kč, raději si ale tuto informaci ověřte u své banky). Pro jistotu je nejlepší mít s sebou kombinaci EUR a kartu.
 

Základní slovníček rumunštiny

ano - da

ne - nu

děkuji - mulțumesc (mulcumesk)

dobrý den - Bună ziua

na shlednanou - la revedere

otevřeno - deschis

zavřeno - închis

voda - apă

pivo - bere

Kolik to stojí? - Cât costă? (kyt kosta)

1 - un

2 - doi (doj)

3 - trei (trej)

4 - patru

5 - cinci (činč)

6 - Şase (šase)

7 - Şapte (šapte)

8 - opt

9 - nouă (noua)

10 - zece (zeče)


Máte dotazy? Pište nebo volejte na:

info@povoda.cz
+420 736 539 489

Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Nejnovější v poradně

česky english deutsch
 • pohodově - malé skupiny (max. 26 os.)
 • Albánie, Bosna, Francie, Chorvatsko, Salza
 • týden na vodě za pár kaček
 • řeky v ČR, na Slovensku, v Polsku
 • pro začátečníky i zkušené vodáky
 • Pusťte práci k vodě!
 • 1-denní i vícedenní vodácké programy pro firmy
 • + outdoorové aktivity na suchu
 • školní vodácké kurzy na míru Vaší třídě
 • výhodné školní ceny
 • zkušení instruktoři =  bezpečnost
KALENDÁŘ AKCÍ 2019 PŮJČOVNA LODÍ Všeobecné podmínky GDPR KONTAKT
Co s sebou na vodu? Vodácká diskuze Vodácké zajímavosti Všeobecné podmínky Koloběžky - půjčovna Kemp Horka

Dunajec a Poprad: vodácký zájezd - Vltava - Albánie - řeky Chorvatska - Ohře - Otava - Vodácké zájezdy v zahraničí - Divoká Orlice a Litický obloukDoubrava - Berounka - víkendové vodácké akce - půjčovna lodí - Mastník - Školní vodácké kurzy - Hron - Firemní akce - Dovolená na vodě- vodácký zájezd Rumunsko - Půjčovna kol - Chorvatsko vodácký zájezd - řeka Morava - kalendář vodáckých akcí - vodácký zájezd Francie - Dunajřeky Slovenska: Orava, Váh, Revúca - Podzimní Rakousko - Chorvatsko za 4 dny - kemp Kácov

Copyright © Povoda.cz 2008, Tvorba www stránek EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS

zelezny - vyroba lodi, kajaky, kanoe půjčovna lodí Sázava Otava Hannahhospoda na konci sveta drahnovice diana hotel Kempy, autokempy, chaty, chalupy, chatky, penziony i hotely vše pro vaši dovolonou - KEMPY dvere, zarubne, kovani, montáz, webshop

PARTNEŘI vodácké cestovky Povoda  email entrance