Francie - informace k vodáckému zájezdu Nejkrásnější řeky Francie

Avignon

Most v AvignonuAvignon je starobylé město v Provenci na jihu Francie, na levém břehu řeky Rhôny. V roce 1995 bylo historické centrum Avignonu zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
Ve městě žije 85 tis. obyvatel. Avignon byl založen Římany jako centrum provincie Galia Narbonensis. Později bylo připojeno k burgundskému vévodství. V letech 1309 až 1377 se toto město stalo sídlem papežů, pak zde ještě na čas sídlili vzdoropapežové. Prvním papežem, který sídlil v Avignonu byl Klement V. Poslední papež odsud prchl v roce 1403, to už ale byl vzdoropapež Benedikt XIII. Celkem zde sídlilo sedm papežů a pět vzdoropapežů. Do 14. září 1791 patřilo město církvi, poté bylo anektováno nově vzniklou Francouzskou republikou.
Ve městě se nachází gotický Papežský palác, obehnaný hradbami, které nechal papež postavit v letech 1335 - 1364. Papežové i vzdoropapežové tu původně skromnou budovu přestavěli v ohromný komplex s mohutným opevněním. Rozloha paláce s 10 věžemi nakonec dosáhla 15.000 m2. Svého času byl papežský palác velmi luxusním sídlem. Po odchodu posledního papeže však byla většina zařízení postupně rozkradena a zničena. Jednou z nejznámějších památek a symbolem města je Avignonský most, Pont Saint-Bénezet, jehož čtyři dochované oblouky z původních dvaadvaceti končí v půli řeky Rhôny.


Source de la Sorgue

Fontaine-de-Vaucluse - se proslavilo jedním z nejsilnější přírodních pramenů na světě. "Fontaine" znamená pramen, "Vaucluse" vzniklo z latinského "vallis clausa", tedy uzavřené údolí, kotlina. Tohle sídlo je totiž nádherně umístěné v hlubokém údolí. Není možné nezmínit, že zde ve 14. století celých 16 let žil italský básník Francesco Petrarca. Právě tehdy marně toužil po milované Lauře, která však jeho lásku neopětovala.
Pramen řeky Sorgue vystupuje na povrch nedaleko městečka u úpatí 230 metrů vysoké kolmé vápencové skály. S průměrným ročním průtokem 630 kubických metrů se jedná o nejsilnější pramen ve Francii a také pátý nejsilnější na světě. Na povrch zde vychází voda sesbíraná na ploše o rozloze 1200 km2, z celé oblasti hory Ventoux.

L'Isle-sur-la-Sorgue

vodní kola na řece SorgueL'Isle-sur-la-Sorgue (19 tis, obyvatel) leží na řece Sorgue asi 20 km východně od Avignonu. Původně rybářská osada stála vyvýšeném ostrově v bažinách, které byly vybudovanými vodními kanály postupně vysušeny.

Vodní kanály obklopují i křižují město, a voda dříve sloužila též k pohánění mnoha řemeslných a později průmyslových podniků. Již od 12. století zde stály vodní mlýny na mletí mouky, lisování oleje a papírny, později zde vznikly kromě koželužen též tkalcovny vlny a hedvábí. V 19. století zde bylo kolem 60 vodních kol. Během hugenotských válek umožnily kanály obyvatelům zaplavit okolí města, takže jej nebylo možné ostřelovat kanóny.

Ve městě se u vodních kanálů je 6 dochovaných 200 let starých dřevěných lopatkových kol a množství malých dřevěných mostků. Mnoho domů ve starém městě má gotické a renesanční fasády.

Kostel Notre-Dame-des-Anges bez chóru byl v polovině 17. století přestavěn do barokního stylu. Od roku 1911 je chráněn jako historická památka.Z 18. století se dochovaly stavby jako sýpka (grenier à blé), ve které je umístěn úřad pro turismus a nemocnice (Hôtel Dieu) v ulici Rue Jean-Théophile s dobovými branami, portálem, kaplí, lékárnou a zahradou s kašnou. K zajímavým městským domům patří klasicistní Hôtel Donadeï de Campredon, který slouží jako výstavní prostor a památník Reného Chara.


Pont du Gard


Pont du GardPont du Gard je akvadukt, který byl postaven za dob Starověkého Říma. Je 49 metrů vysoký a až 275 metrů dlouhý. Skládá se ze tří na sobě stojících arkád a byl postaven proto, aby přiváděl vodu do města Nîmes. Pro svou mimořádnou hodnotu byl v roce 1985 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Pont du Gard (neboli most přes řeku Gard) je mistrovské dílo římského stavitelství. Postaven byl patrně roku 19 př. n. l. za dob císaře Augusta. Ve století devátém přestal být používán. V 18. století byla vybudována cesta vedoucí po nejnižší řadě oblouků. V 19. století byl výrazně rekonstruován.
Popis Mostu

V nejvyšším patře je veden starý vodovod, který je vysoký 1,8 m a široký 1,2 m se spádem 0,4 procenta a kryjí jej kamenné desky, které zabraňovaly spadu nečistot do vody.

Ve spodním a středním patře se nacházejí arkády postavené ze 61 kvádrů, které váží až 6 tun. Pilíře středního patra jsou postaveny přesně nad pilíři nejnižšího patra. Tím se zabránilo nadměrnému zatížení spodních oblouků. Od středu směrem ke břehu se rozpětí pilířů zmenšuje.

Vzdálenost mezi konečnými body tohoto kanálu činila 50 kilometrů. Spád celého kanálu je 15 metrů. Z toho vyplývá, že průměrný spád vody na jednom kilometru kanálu se pohyboval okolo pouhých třiceti centimetrů. Po výstavbě kanálu přiteklo do města za den asi 20 000 m3 vody, což bylo dostatek pro potřeby římského města. Celý akvadukt je postaven bez užití malty.


NP Camargue


V deltě Rhony se nachází jeden z prvních přírodních parků Francie. Byl vyhlášen r. 1927 na ploše 85 000 ha za účelem ochrany bažinaté krajiny a slanomilných rostlin. Jedná se o jednu z největších ptačích rezervací Evropy, kde žije největší populace plameňáka růžového na Starém kontinentě. Dalšími obyvateli Camargue, na které zde narazíme, jsou bílí koně (jedná se o samostatné plemeno) a černí býci využívaní pro místní nekrvavou koridu.


Kaňon Tarn

kaňon TarnKaňon Tarn je nazývaný též „Evropské Colorado“. Na své pouti k řece Garonně protéká Tarn hlubokým údolím zaříznutým do vápencových plošin pohoří Ceveny. Kaňon je na dně široký 30 – 500 metrů, na povrchu 1-2 kilometry a dosahuje hloubky až 500 metrů.
Odkaz R. L. Stevensona, autora Ostrova pokladů, tady nechal trvalé stopy. Tento skotský spisovatel prošel v říjnu 1878 za dvanáct dní 220kilometrovou trasu celými Cevenny. Šel s oslem, který mu nesl zavazadla, o své cestě psal a jeho trasa je dnes známá jako GR 70.


Jeskyně Aven Armand

Aven Armand objevili v roce 1897 Louis Armand a Martel. Když se spustili vstupní šachtou, dostali se do ohromné prostory dlouhé 120 m, široké 65 m a vysoké 45 m. V tomto dómu je přes 400 sloupovitých stalagmitů, vysokých až 30 m (patří mezi nejvyšší na světě).

Pont d´Arc

Jedná se o skalní stěnu skrz níž si řeka provrtala své koryto. Je to 34 m vysoký a téměř 60 m široký vápencový oblouk, jehož povrch je narušen prohlubněmi a jeskyněmi. V otvorech hnízdí ptactvo, zejména holuby a vlaštovky.
 


Máte dotazy? Pište nebo volejte na:

info@povoda.cz
+420 736 539 489

Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Nejnovější v poradně

česky english deutsch
 • pohodově - malé skupiny (max. 26 os.)
 • Albánie, Bosna, Francie, Chorvatsko, Salza
 • týden na vodě za pár kaček
 • řeky v ČR, na Slovensku, v Polsku
 • pro začátečníky i zkušené vodáky
 • Pusťte práci k vodě!
 • 1-denní i vícedenní vodácké programy pro firmy
 • + outdoorové aktivity na suchu
 • školní vodácké kurzy na míru Vaší třídě
 • výhodné školní ceny
 • zkušení instruktoři =  bezpečnost
KALENDÁŘ AKCÍ 2019 PŮJČOVNA LODÍ Všeobecné podmínky GDPR KONTAKT
Co s sebou na vodu? Vodácká diskuze Vodácké zajímavosti Všeobecné podmínky Koloběžky - půjčovna Kemp Horka

Dunajec a Poprad: vodácký zájezd - Vltava - Albánie - řeky Chorvatska - Ohře - Otava - Vodácké zájezdy v zahraničí - Divoká Orlice a Litický obloukDoubrava - Berounka - víkendové vodácké akce - půjčovna lodí - Mastník - Školní vodácké kurzy - Hron - Firemní akce - Dovolená na vodě- vodácký zájezd Rumunsko - Půjčovna kol - Chorvatsko vodácký zájezd - řeka Morava - kalendář vodáckých akcí - vodácký zájezd Francie - Dunajřeky Slovenska: Orava, Váh, Revúca - Podzimní Rakousko - Chorvatsko za 4 dny - kemp Kácov

Copyright © Povoda.cz 2008, Tvorba www stránek EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS

zelezny - vyroba lodi, kajaky, kanoe půjčovna lodí Sázava Otava Hannahhospoda na konci sveta drahnovice diana hotel Kempy, autokempy, chaty, chalupy, chatky, penziony i hotely vše pro vaši dovolonou - KEMPY dvere, zarubne, kovani, montáz, webshop

PARTNEŘI vodácké cestovky Povoda  email entrance