Háčkovo desatero - Od Kolína + vodácké pojmy

 • Háček je na lodi v pořadí důležitosti na posledním místě, proto nikdy nemluví do řízení lodi.
 • Háček v přítomnosti kormidelníků mluví jen je-li tázán.
 • Háček se chová uctivě ke svému kormidelníkovi, při provinění se omlouvá slovy: ,,Libějí vodpustit".
 • V dopravních prostředcích kormidelníkovi uvolňuje místo k sezení.
 • Při zakotvení se háček stará o všechno, nevybírá však místo k táboření...
 • ...zato vybírá vodu z lodi.
 • Při přistávání háček vyskočí a kormidelníkovi podrží loď.
 • Ráno háček vstává první za účelem přípravy snídaně. Chová se přitom tiše, v nutných případech budí kormidelníka něžným způsobem.
 • Háček se nevzdaluje od lodi ani z tábora.
 • V případě přetížení plave háček za lodí.
 • Háček může za vše nedobré, co se na lodi i v okolí ( zejména kormidelníkovi) přihodí.

Háčkovo desatero - doplnění

 • Kormidelník má všechna práva, na rozdíl od háčka - osoby bez jakýchkoliv práv.
 • Kormidelník má vždycky pravdu.
 • Háček je vždy vinen.
 • Háček je vždy povinen vinu odčinit.
 • Právo kormidelníka je soubor norem, jejichž zachování a dodržování lze vynutit mocí, vyplývající z historického vývoje.
 • Háček plní rozkazy svého kormidelníka bez přemýšlení a bez jediného obtěžujícího slova
 • Háček je povinen odstrkávat a vláčet loď po souši i vodě.
 • Háček je v případě otočení povinen svým počínáním nenarušovat záchranu lodi, držet se svého pádla a v případě, že kormidelníkovi nehrozí utonutí, zabezpečit to, aby sám neutonul.
 • Háček je povinen po otočení svého kormidelníka odprosit a nabídnout mu posilující a uklidnující doušek.
 • Háček je povinen v době kormidelníkova zaslouženého odpočinku loď usušit, vyčistit a přeleštit.
 • Háček je povinen provádět veškeré hrubé a ponižující kuchařské práce a mytí nádobí.
 • Háček je povinen kapitánovi před ulehnutím předehřát spacák a nejméně hodinu po jeho usnutí odhánět pichlavý hmyz.
 • Právo kormidelníka je jeho dobrá vůle povýšená na zákon.

Vodácké pojmy

Želva - Balvan zákeřně ukrytý těsně pod hladinou, navíc v místě, kde řeka stojí a tedy přítomnost kamenu je zaregistrována až nárazem lodi.

Karfiol - Prudký vývěr vody směrem k hladině. Vznikne nárazem tekoucí vody na větší překážku pod hladinou (kámen a podobně), ojediněle může vznikat i za zatáčkama. Objevuje se spíše na vodnatějších tocích. Loď při najetí na karfiol se chová nestabilně.

Válec - Vzniká například pod jezy, když voda padající z jezu narazí na překážku či profil dna, prudce vyvěrá na povrch a vrací se zpět pod jez.Vodní válec může být životu nebezpečný i za malého průtoku, záleží na konstrukci překážky.


Vracák - Zpětný proud, vzniká vedle hlavního proudu, většinou za přepážkou, pod zdí šlajny či ve vnitřní straně zatáčky. Většinou slouží k zastavení, pro méně zkušené posádky znamená, že žene loď zpátky pod jez, do vrbiček, na kameny. Méně zkušené posádky se při vjezdu do vracáku při nedostatečném či nevhodném náklonu cvaknou.

Náklon - Chtěné naklonění plavidla při jízdě. Funguje tak, že když nastavíme protiproudu břicho naší lodi, tak se necvakneme. Pokud protiproudu bnastavíme palubu, bort, tak se cvakneme.

Volej - Dlouhý úsek stojaté vody, většinou nad jezem či přehradou. Délkou voleje, množstvím komárů a pálícího sluníčka jsou trestány hříchy vodáka spáchané mimo vodu.


Zabalák - Vysoká vlna se zpětnou rotací - postrach otevřených lodí. Vzniká především na koncích šlajsen a v silných peřejích.


Vodácké vybavení:
Bagáž - Všechna vodákova zavazadla. Jejich obsah je z jedné strany ovlivněn vodákovou zkušeností, z druhé strany jeho fantazií. A z další strany také například nařízením vedoucího nebo velikostí přiděleného báglu.

Bágl, loďák - Pytel z impregnované látky, velikosti pouzdra na cigarety až velikosti dospělého muže. Všechny typy jsou vybavené více či méně dokonalým zdrhovadlem proti vniknutí vody nebo proti vysypání věcí. Do pytle se strkají všechny věci, které vodák vlastní. Ty nejpotřebnější zpravidla až na dno.

Háček, hák - Člen posádky sedící na lodi na přední sedačce, především nezkušený začátečník. Jeho úkolem je pádlovat, nekecat a poslouchat příkazů kormidelníka. Ale také jako první vjíždí do vrbiček, vybírá vodu z lodi, vyskakuje na břeh či přímo do vody, aby přidržel loď kromidelníkovi, aby mohl nastoupit či vystoupit. Jeho hlavním úkolem je státi se zkušeným kormidelníkem a mohl vychovávat další háčky. Viz.háčkovo desatero výše.

Házečka - Prostředek záchrany, základní kámen bezpečnosti na vodě. V pytlíku nahoře patřeném zdrhovadlem je smotáno plovoucí lano. Někdy pytlík bývá opatřen karabinou. Funguje tak, že konec lana je uchopen zachráncem a pytlík s otevřeným zdrhovadlem je hozen nad tonoucího - zpravidla nejjednodušší a nejrychlejší způsob jak dostat tonoucího z válce pod jezem, ze silného proudu, nebo jiné nebezpečné situace na vodě.

Hop-šňůra - Krátké pružné lano upevněné na vestě, na konci opatřené karabinou. Slouží k zachycení plovoucí lodi nebo pádla, případně i plovajícícho.

Kolejda - Chatrnější či bytelnější konstrukce uzpůsobená na převoz lodí. Dříve hojně využíváno na přepravu lodí z nádraží k řece a naopak. V dnešní době aut a vleků jsou k vidění zřídka.

Kormidelník, kotrčník, zadák - Po všech bozích a mocných silách je nejdůležitější osobou v posádce. Jemu je podřízený háček, řídí loď a udílí příkazy, potlačuje vzpoury háčků. Rozhoduje o běžných záležitostech vodáckých putování, jako je výběr tábořiště, nákup potravin, především rumu a i délku ujeté trasy a služeb při škrábání brambor či mytí nádobí.

Koňadra, koníčkovací šňůra - Provaz uvázaný ke špicím lodě, slouží k uvazování lodí u břehu, přetahování mělčin či jezů a podobně. Nikdy na ní nevážeme uzly a ani na ní nic nepřivazujeme.

Porcelán, Porculánek - Další člen posádky, který je nouzově převážen na kratší či delší vzdálenost. Háček i kormidelník jedou s porcelánem opatrně, neboť ten nepádluje a má dosti času kritizovat jízdu. Naopak kormidelník má za povinnost neustále okřikovat porcelána, aby se nevrtěl a nezvyšoval nestabilitu lodi a psychické pohody háčka i kormidelníka.

Přilba, kýbl - Přilba chránící hlavu, pro jezdce na zavřených lodí nutností.


Šprajc - Příčná výstuž na otevřených či polokrytých lodích, převážně ze dřeva či z duralu. Slouží především ke zpevnění konstrukce lodi, ale také k uvazování bagáže, k vytahování lodi z vody a v určitých okamžicích brání kormidelníkovi, aby se rozeběhl na provinilého háčka (viz vodácké desatero - háček může za všechno)

Šprajda, špricka, sukýnka, špricdeka, komínek - Na otevřených lodích impregnovaný potah chránící vnitřek lodi před cákajícími vlnami. Na krytých lodí (kajaky, singly, ameriky) slouží k více či méně neprodyšnému uzavření otvoru v lodi. Šprajdy bývají v dnešní době především neoprénové.

Vesta, plovačka - Plovací vesta nadnášející plovajícího. Pro mládež do 15-ti let povinná, v novém návrhu zákona se uvažuje o 18-ti leté hranici.Cvaknutí, čochtan, krysa ,převrhnutí, prásknutí - Okamžik, kdy bez souhlasu posádky došlo k převrácení lodi a k jejímu nedobrovolnému opuštění posádkou. Je na posádce, jak si pak poradí s lodí plnou vody, plavající neuvázanou bagáží a jiným vybavením. Většinou sklízí ovace čumilů na břehu a posměch svých kamarádů.

vodníkova stojka - čochtan


Máte dotazy? Pište nebo volejte na:

info@povoda.cz
+420 736 539 489

Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Nejnovější v poradně

česky english deutsch
 • pohodově - malé skupiny (max. 26 os.)
 • Albánie, Bosna, Francie, Chorvatsko, Salza
 • týden na vodě za pár kaček
 • řeky v ČR, na Slovensku, v Polsku
 • pro začátečníky i zkušené vodáky
 • Pusťte práci k vodě!
 • 1-denní i vícedenní vodácké programy pro firmy
 • + outdoorové aktivity na suchu
 • školní vodácké kurzy na míru Vaší třídě
 • výhodné školní ceny
 • zkušení instruktoři =  bezpečnost
KALENDÁŘ AKCÍ 2019 PŮJČOVNA LODÍ Všeobecné podmínky GDPR KONTAKT
Co s sebou na vodu? Vodácká diskuze Vodácké zajímavosti Všeobecné podmínky Koloběžky - půjčovna Kemp Horka

Dunajec a Poprad: vodácký zájezd - Vltava - Albánie - řeky Chorvatska - Ohře - Otava - Vodácké zájezdy v zahraničí - Divoká Orlice a Litický obloukDoubrava - Berounka - víkendové vodácké akce - půjčovna lodí - Mastník - Školní vodácké kurzy - Hron - Firemní akce - Dovolená na vodě- vodácký zájezd Rumunsko - Půjčovna kol - Chorvatsko vodácký zájezd - řeka Morava - kalendář vodáckých akcí - vodácký zájezd Francie - Dunajřeky Slovenska: Orava, Váh, Revúca - Podzimní Rakousko - Chorvatsko za 4 dny - kemp Kácov

Copyright © Povoda.cz 2008, Tvorba www stránek EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS

zelezny - vyroba lodi, kajaky, kanoe půjčovna lodí Sázava Otava Hannahhospoda na konci sveta drahnovice diana hotel Kempy, autokempy, chaty, chalupy, chatky, penziony i hotely vše pro vaši dovolonou - KEMPY dvere, zarubne, kovani, montáz, webshop

PARTNEŘI vodácké cestovky Povoda  email entrance