Chorvatsko - doplňující informace k vodáckým zájezdům do Chorvatska

Chorvatsko - všeobecné informace o zemi

Chorvatská republika leží u Jadranského moře, dále ji obklopují Slovinsko, Maďarsko, Srbsko a Bosna a Hercegovina. K Chorvatsku náleží na tisíc různých ostrovů a ostrůvků. Převládající kontinentální klima ve vnitrozemí je při pobřeží vystřídáno slunečným a teplejším středozemním podnebím. V létě je tam sucho a teplo, zima bývá mírná a deštivá. Výrazně chladnější klima naleznete v Chorvatsku ve vyšších nadmořských výškách.

Vysoké příjmy přináší Chorvatsku turistický ruch. Není divu, vždyť tamní příroda a kultura lákají nejen k pobytu u moře (koupání, potápění, jachtingu..), ale i k návštěvě místních národních parků (Plitvická jezera, Krka, Paklenica..) a světových památek UNESCO (Split, Dubrovník..). My víme, že za poznání stojí i průzračné chorvatské řeky.

Hlavní město: Záhřeb

Rozloha: 56 542 km

Počet obyvatel: ca 4 miliony

Úřední jazyk: chorvatština

Náboženská příslušnost: výrazně převládají římští katolíci, menšinově jsou zastoupeni pravoslavní

Pamětihodnosti a zajímavosti v Chorvatsku

ZadarMěsto Zadar

Starobylé město Zadar je plné historických památek i dalších zajímavostí, lákající návštěvníky již několik staletí. Přímo v centru města je možnost koupání, vodní varhany a solární pláž :) Takže na prohlídku města si nezapomeňte plavky.

Velmi důležitou roli pro vývoj města měli Římané, kteří zde postavili hradby, amfiteátr, akvadukt a dokonce i lázně a kanalizaci. Patrný je i vliv benátské nadvlády.

Přímo uprostřed starého města nás zaujme dvouposchoďový kostel sv. Donáta s připojenou velkolepou katedrálou sv. Anastázie ze 14. století. Obě stavby se staly místním symbolem, na který nikdo z obyvatel nedá dopustit. Kostel je vysoký 27 metrů a je inspirován kaplí Karla Velikého v Cáchách. Pokud se chcete blíže seznámit s historií města, navštivte Archeologické muzeum s exponáty z ilyrské, řecké a římské doby. Velkou senzaci vzbudilo po druhé světové válce při odklízení válečných trosek objevení římského fora, které dnes patří k nejnavštěvovanějším zajímavostem Zadaru. Od 12. století vlastní město status chorvatského arcibiskupského sídla. Právě proto zde najdeme nespočet uměleckých děl ze zlata a drahokamů, umístěných v převážně v muzeu církevního umění, nazývaném "Zlato a stříbro Zadaru".

Na nedalekém malebném ostrůvku se rozkládá městečko Nin, v minulosti nejdůležitější církevní středisko chorvatského království. Velmi oblíbený je taktéž ostrov Pašman se dvěma hodnotnými kláštery ? františkánským ze 14.-18. století a benediktinským ze století 15. Pro milovníky kostelů se zde nabízí opravdu velký výběr. Na shlédnutí všech sakrálních staveb by bylo potřeba několik dní. Hlavní městské veřejné budovy byly postaveny na Národním náměstí, které přímo vybízí k procházce či posezení v útulné kavárně.

Slunj

Slunj je starobylé městečko v severozápadní části chorvatského vnitrozemí. Je kulturně-politickým střediskem historického regionu Kordun. Městečkem Slunj protéká říčka Slunjčica a městečko leží nedaleko místa, kde říčka Slunj se může představit svým hostům několika pozoruhodnými památkami, k nimž patří hrad z roku 1323. Na soutoku s řekou Koranou leží známá vesnička Rastoke s vodním mlýnem jako z pohádky. Dřevěné domky, staré až tři sta let, byly obnoveny v původní podobě, kolem nich jsou zahrádky, ozdobené květinami a polními keříky. Přímo na soutoku s Koranou je na řece Sljunčici soustava malých vodopádů.

Travertin

je chemická usazená hornina vznikající na pevnině. Složením odpovídá vápenci, na rozdíl od něj je pórovitý. Ke vzniku travertinů je zapotřebí tekoucí voda a působení rostlin. Rostlinstvo odnímá vodě oxid uhličitý, který vyvolává cementační proces, opětné vysrážení karbonátu. Uhličitany se vysrážejí právě na listech, které dokumentují flóru i faunu, jež zde panovala před tisíci lety. Travertiny se leckde těží jako dekorační kámen, či se po úpravě používají jako substrát pro některé masožravé rostliny. Je tvořen malými zrnky čistého uhličitanu vápenatého (kalcitu), která poutají dohromady ostatní částečky, z nichž je travertin tvořen. 

PaklenicaNárodní park Paklenica

Národní park Paklenica je součástí pohoří Velebit  a rozkládá se na ploše 102 km2. Nejzajímavější částí parku jsou dva mohutné kaňony, Velika Paklenica a Mala Paklenica, které jsou od sebe odděleny náhorní plošinou vysokou 500 m.

Scenérie kaňonu Veliké Paklenice je nádherná a divoká. Po několika stech metrech se dostanete do nejužší a nejatraktivnější části kaňonu, soutěsky nazývané Klenac. Kaňon je zde široký pouze 30 - 40 m, vápencové stěny vysoké až 400 m jej svírají z obou stran.

Cesta pak začíná stoupat vzhůru podél potoka (v létě převážně vyschlý, v jarním období tvoří krásné kaskády) směrem k rozšíření kaňonu, k zelené oáze zvané Anića luka (250 m n. m.). U odpočívadla je tu pramen pitné vody. Našemu výhledu zde dominuje majestátní a působivá hradba masívu Anićina kuku (Anića kuk, 712 m), jehož stěny jsou již po desetiletí neodolatelnou výzvou pro horolezce.

Do protilehlé části kaňonu vede odbočka ke krápníkové jeskyni Manita peć (též pećina). Je to největší jeskyně ve zdejším národním parku, je dlouhá 175 m a tvoří ji dvě velké síně. Je dobře zpřístupněná, vstup pouze s průvodcem.

Ve skalním terénu odlehlejších míst je možno obdivovat chráněnou horskou květenu, kromě známých druhů i velebitské endemity, např. velebitský zvonek, Kitajbelovu prvosenku, Kitajbelovu degenii a mnohé další. V nízkých porostech a ve skalním terénu se vyskytuje jedovatá zmije růžkatá (též v Malé Paklenici).

Mala Paklenica je svým rozměrem menší než Velika Paklenica: šířka kaňonu je od 300 do 500 m, okolní skály se tyčí do výšky 650 m, dno kaňonu leží v nadmořské výšce 100 - 480 m. Je stejně velkolepá, avšak opravdu divoká, bez cesty. Dno kaňonu je zavaleno velkými balvany, jde se se značnou námahou přímo korytem potoka (v době dešťů místy místy i vodou). Zdejší nepřístupné skalní stěny jsou hnízdištěm vzácného supa bělohlavého (rozpětí křídel 2,5 m), což svědčí o nedotčenosti přírody v kaňonu.

Cestování do Chorvatska

Důležité kontakty:

Velvyslanectví České republiky v Záhřebu:

Radnička cesta 47/VI, 10 000 Zagreb

Telefon: +385 1 617 7246, konzulát: +385 1 619 2116,

Nouzová linka: +385 916121533

Policie: 192
Požární služba: 193
Lékařská záchranná služba: 194

Jednotná nouzová linka - 112

Doklady:

Na cestu do Chorvatska Vám stačí platný občanský průkaz (vydaný po roce 2000), ale děti potřebují pas!

Cestovní pojištění:

Chorvatsko je v EU, takže základní nutné ošetření vám zde poskytnou na základě průkazky vaší cestovní pojišťovny.

Ze stránek MZV CR: Za účelem ošetření ve státních zdravotnických zařízeních je třeba předložit Evropský průkaz zdravotního pojištění. Na základě tohoto průkazu ČR mohou čeští pojištěnci uplatňovat nárok na poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče. Tento mechanismus však nepokrývá náklady na spoluúčast ani na převoz nebo repatriaci pojištěnce do ČR, proto je doporučováno uzavření doplňkového cestovního zdravotního pojištění. Bezplatné ošetření na základě Evropského průkazu nelze nárokovat v soukromých zdravotnických institucích.

Uzavření cestovního pojištění tedy vřele doporučujeme. Až budete uzavírat cestovní pojištění, nezapomeňte si v obchodních podmínkách zkontrolovat, že zahrnuje i vodáckou turistiku do WW2.

Je možné si objednat pojištění u pojišťovny UNIQA přes CK POVODA. Více informací na www.povoda.cz/pojisteni

Měna: 

V Chorvatsku platí Kuny. Kurz je (dne 22.6.2015) 3,59 Kč/Kunu. Kuny si můžete vybrat v bankomatech v Chorvatsku. Poplatky za výběr z bankomatu si před odjezdem ověřte u své banky, většinou to bývá kolem 150 Kč za výběr, proto se vyplatí vybírat větší částku najednou. Směnárny na našich zájezdech potkáme zřídka, proto pokud nechcete vybírat z bankomatu, je třeba si peníze vyměnit už v ČR.

Malý slovníček srbochorvatštiny:

ano - da
ne - ne
děkuji - hvala
na shledanou - do videnja
dobrý den - dobrdan
dobrou noc - laku noć
vítáme vás - dobro došli
šťastnou cestu - scréćan put
pitá voda - voda za piči
dobře - dobro
špatně - loše
pěkné - lijepo
chléb - kruh
pivo - pivo
víno - vino
šunka - pršut
cukr - šećer
vlak - Voz
nádraží - stanica
lékař - lječnik
kostel - crkva
město - grad
vesnice    - selo
náměstí    - trg
řeka - rijeka
mapa - karta
hraniční přechod - granični prelaz
celnice - carina
vchod - ulaz
východ - izlaz
vstup zakázán - ulaz zabranjen
kolik to stojí?    - koliko košta?
hodina - sat
den - dan
0 - nula
1 - jedan
2 - dva
3 - tri
4 - četiri
5 - pet
6 - šest
7 - sedam
8 - osam
9 - devět
10 - deset


Máte dotazy? Pište nebo volejte na:

info@povoda.cz
+420 736 539 489

Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Nejnovější v poradně

česky english deutsch
 • pohodově - malé skupiny (max. 26 os.)
 • Albánie, Bosna, Francie, Chorvatsko, Salza
 • týden na vodě za pár kaček
 • řeky v ČR, na Slovensku, v Polsku
 • pro začátečníky i zkušené vodáky
 • Pusťte práci k vodě!
 • 1-denní i vícedenní vodácké programy pro firmy
 • + outdoorové aktivity na suchu
 • školní vodácké kurzy na míru Vaší třídě
 • výhodné školní ceny
 • zkušení instruktoři =  bezpečnost
KALENDÁŘ AKCÍ 2019 PŮJČOVNA LODÍ Všeobecné podmínky GDPR KONTAKT
Co s sebou na vodu? Vodácká diskuze Vodácké zajímavosti Všeobecné podmínky Koloběžky - půjčovna Kemp Horka

Dunajec a Poprad: vodácký zájezd - Vltava - Albánie - řeky Chorvatska - Ohře - Otava - Vodácké zájezdy v zahraničí - Divoká Orlice a Litický obloukDoubrava - Berounka - víkendové vodácké akce - půjčovna lodí - Mastník - Školní vodácké kurzy - Hron - Firemní akce - Dovolená na vodě- vodácký zájezd Rumunsko - Půjčovna kol - Chorvatsko vodácký zájezd - řeka Morava - kalendář vodáckých akcí - vodácký zájezd Francie - Dunajřeky Slovenska: Orava, Váh, Revúca - Podzimní Rakousko - Chorvatsko za 4 dny - kemp Kácov

Copyright © Povoda.cz 2008, Tvorba www stránek EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS

zelezny - vyroba lodi, kajaky, kanoe půjčovna lodí Sázava Otava Hannahhospoda na konci sveta drahnovice diana hotel Kempy, autokempy, chaty, chalupy, chatky, penziony i hotely vše pro vaši dovolonou - KEMPY dvere, zarubne, kovani, montáz, webshop

PARTNEŘI vodácké cestovky Povoda  email entrance