1.5.2012 Vodácká škola zdarma v Týnci nad Sázavou

tisková zpráva

V Týnci nad Sázavou se vodáci učili, jak se chovat na vodě

 Krásné počasí prvního květnového dne využila více než stovka vodáků k tomu, aby osvěžili a zlepšili své vodácké znalosti a  dovednosti. Zúčastnili se totiž vodácké školy, kterou již druhým rokem pořádala v Týnci nad Sázavou Půjčovna lodí Samba.

 „Na vodu jezdí v České Republice statisíce lidí, ale jenom malé procento z nich ví, jak předcházet nebezpečí na vodě,“ říká Anna Moravová z Půjčovny lodí Samba. „Mnoho lidí například věří, že když má na sobě vestu, tak se jim nemůže nic stát. Vesta je sice důležitá, ale není samospasitelná.“

 Účastníci akce si nejdříve společně s instruktorem vybrali vodácké vybavení. Pádlo by mělo být dlouhé přibližně po bradu, vesta by zase měla dobře sedět na těle a být utažená tak, aby se z ní vodák při převrhnutí nevyvlékl. „Vestu byste měli mít na sobě vždy, když sjíždíte jez nebo peřej. I když umíte plavat, v silném proudu nebo ve vlnách se bez vesty těžko plave, zvláště když ještě držíte v jedné ruce pádlo,“vysvětluje instruktor Zbyněk Petráček.

Skupina pokračuje na stanoviště s házečkami. Házečka je vlastně pytel, ve kterém je smotané dlouhé lano. Měla by být součástí vybavení každého zkušenějšího vodáka. „Když se bude támhle tvůj kamarád topit, zavoláš na něj, abys upoutal jeho pozornost a potom mu házečku hodíš. Jeden konec smotaného lana přitom držíš v ruce a když se kamarád lana chytí, přitáhneš ho ke břehu,“ ukazuje Zbyněk. Zní to snadně, ale provedení již tak snadné není. Pokusné hody jsou buď krátké, nebo moc vlevo nebo vpravo. Málokdo by svého kamaráda opravdu zachránil.

 Další skupina už je na vodě a připravuje se na sjíždění prvního jezu. „Každý jez si musíte nejdříve prohlédnout. I když ho dobře znáte, mohl se v něm třeba zaklínit strom, pod kterým byste i s lodí uvízli. Stejně tak není dobré řídit se tím, jak jez sjížděla posádka před vámi. Třeba situaci vyhodnotili špatně a dostanete se do problémů pod jezem společně,“ apeluje na vodáky instruktor Danny. A přidává návod na to, jak jezy sjíždět a nepřevrhnout se. Padesát procent úspěchu podle něj tkví v tom, že si vodák do lodi klekne. Sníží tím těžiště a kanoe je tak stabilnější. Druhých padesát procent je pak prý schovaných v tom, že se vodák nesmí nikdy chytat bortů neboli horních okrajů lodi. Místo toho je třeba držet pádlo a pádlovat.

O nebezpečných jezech si vodáci povídali na jezu Kaňov, který je jedním z nejnebezpečnějších jezů na řece Sázavě. Za vyšší vody se pod ním tvoří silný vodní válec.  Ten vzniká tak, že voda z koruny jezu padá na dno, na povrch se dostává až několik metrů za jezem a po hladině se vrací zpět k jezu. Voda je navíc propěněná, takže vesta v ní příliš nenese a o plavání nemůže být ani řeč. Pokud člověk omylem nebo z neznalosti sjede takový nebezpečný jez, většinou se cvakne a má jen malou naději, že se zachrání vlastní silou. „Do jezu s válcem, ve kterém se někdo topí, nikdy neskákejte. Topícímu můžete hodit házečku. Pokud ji nemáte, podejte mu větev, pádlo nebo k němu třeba na laně spusťte prázdnou loď,“ říká instruktor Dan.

Po příjezdu do Pikovic byli všichni účastníci kurzu unavení, ale spokojení. „Přestože jsem jela na lodi poprvé, byl to pro mě ohromný zážitek, který se jen těžko dá popsat. Děkuju za profesionální organizaci a hlavně našemu instruktorovi za to, že nám vše perfektně vysvětlil. Určitě na vodu zase brzy vyrazíme,“ popisuje své dojmy Alena Chládková z Havlíčkova Brodu. „Dostali jsme super výklad o válci, jak se zachovat, kdybychom se do něj někdy dostali a jak probíhá záchrana tonoucího. Přestože jsme na vodě už šestkrát byli, tohle jsou věci, které jsme neznali a neuměli,“  říká Lukáš Adamec, další účastník kurzu.

 


Máte dotazy? Pište nebo volejte na:

info@povoda.cz
+420 736 539 489

Přidej odkaz na Bookmarky.cz

Nejnovější v poradně

česky english deutsch
 • pohodově - malé skupiny (max. 26 os.)
 • Albánie, Bosna, Francie, Chorvatsko, Salza
 • týden na vodě za pár kaček
 • řeky v ČR, na Slovensku, v Polsku
 • pro začátečníky i zkušené vodáky
 • Pusťte práci k vodě!
 • 1-denní i vícedenní vodácké programy pro firmy
 • + outdoorové aktivity na suchu
 • školní vodácké kurzy na míru Vaší třídě
 • výhodné školní ceny
 • zkušení instruktoři =  bezpečnost
KALENDÁŘ AKCÍ 2019 PŮJČOVNA LODÍ Všeobecné podmínky GDPR KONTAKT
Co s sebou na vodu? Vodácká diskuze Vodácké zajímavosti Všeobecné podmínky Koloběžky - půjčovna Kemp Horka

Dunajec a Poprad: vodácký zájezd - Vltava - Albánie - řeky Chorvatska - Ohře - Otava - Vodácké zájezdy v zahraničí - Divoká Orlice a Litický obloukDoubrava - Berounka - víkendové vodácké akce - půjčovna lodí - Mastník - Školní vodácké kurzy - Hron - Firemní akce - Dovolená na vodě- vodácký zájezd Rumunsko - Půjčovna kol - Chorvatsko vodácký zájezd - řeka Morava - kalendář vodáckých akcí - vodácký zájezd Francie - Dunajřeky Slovenska: Orava, Váh, Revúca - Podzimní Rakousko - Chorvatsko za 4 dny - kemp Kácov

Copyright © Povoda.cz 2008, Tvorba www stránek EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS

zelezny - vyroba lodi, kajaky, kanoe půjčovna lodí Sázava Otava Hannahhospoda na konci sveta drahnovice diana hotel Kempy, autokempy, chaty, chalupy, chatky, penziony i hotely vše pro vaši dovolonou - KEMPY dvere, zarubne, kovani, montáz, webshop

PARTNEŘI vodácké cestovky Povoda  email entrance